USD
3,5561
15°
Whatsapp
0532 456 25 94Bize haber verin
Sosyal Gündem

1 Nisan Şakası Nasıl Ortaya Çıktı?

1 Nisan Şakası Nasıl Ortaya Çıktı?
01 Nisan 2017 12:12

İşte Müslümanın katliam günü olduğu iddia edilen ve yüzyıllardır dünya genelinde kutlanan 1 Nisan şakası ile ilgili tüm bilgiler...

1 Nisan hakkında bilinen en eski 1 Nisan hikayesi, 1 Nisan şakalarınının çıkış tarihini şöyle anlatır: 15. yüzyılın sonlarında, Haçlı ordusu İspanya'daki Endülüs Müslümanlarının son kalesini (Gırnata) kuşatır. Uzun süren bir kuşatma olmasına rağmen, kış aylarının da etkisi ile kale korunabilmektedir.

1 NİSAN HİLE GÜNÜ...

Durumun zorluğunun farkında olan Haçlı ordusunun komutanı kaleyi düşürmek için değişik taktikler planlamaktadır. En sonunda aklına bir fikir gelir. 31 Mart gecesi kalenin önüne giderek bir elinde Kuran bir elinde İncil, kaledekilere"Şu iki kitap üzerine yemin ederim ki, teslim olursanız bu akşam size bir şey yapmayacağım"  şeklinde seslenir. Bu sayede gerekli görüşmeler sonrasında Müslümanlar canlarının kurtarılması karşılığında kaleyi teslim ederler. Bir sonraki gün, yani 1 Nisan sabahı, Haçlı ordusu komutanı bütün Müslümanların öldürülmesi için emir verir. Bunun üzerine Müslümanlar,  bizi öldürmeyeceğinize dair "yemin etmiştiniz, bize söz vermiştiniz" derler.

Bu söz üzerine Haçlı ordusunun komutanı "Benim sözüm size önceki akşam içindi, bugün için size bir sözüm yoktur" şeklinde cevap verir ve Bütün Müslümanlar orada şehid edilirler.

1 Nisan Hristiyanlar arasında Hile Günü olarak kutlanmaktadır. Halkımız arasında da yaygınlaşan bu gün yüzlerce, binlerce Müslümanın katliam günü olan 1 Nisan şaka günü olarak kutlanmaktadır.

Yorumlar, editörlerimiz tarafından onaylandıktan sonra yayınlanır. Kanunlara aykırı, konuyla ilgisi olmayan, küfür içeren yorumlar onaylanmamaktadır.
YORUM YAP
GİRİŞ YAP
canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için tıklayın.
En Popüler Galeriler