Dünya

27 yıl boş yere hapis yattı

ABD'de 14 yaşındayken arabasını çalmak istedikleri polisi kasten öldürme suçundan 27 yıldır hapis yatan John Bunn, suçsuz olduğu anlaşıldı.

ABD'de, 14 yaşındayken işlemediği bir cinayetten hapse giren John Bunn tam 27 yıl sonra verilen kararla serbest bırakılınca hakime sarıldı.

New York'ta, 1991 yılında henüz 14 yaşındayken, arkadaşı Rosean Hargrave ile birlikte arabasını çalmak istedikleri bir polisi kasten öldürme suçundan hüküm giyen John Bunn, özgür kaldı. Bunn, suçu işlemediğini ve ortada büyük bir yanlış anlaşılma olduğunu savunmasına rağmen, cinayetten hüküm giymişti.

2009'daki şartlı tahliye talebi de reddedilen Bunn'un kaderi, cinayet soruşturmasını yürüten dedektif Louis Scarcella'nın olay yerine yanıltıcı kanıt koyduğu ortaya çıkınca değişti.

2018/05/18/hakim.jpg

Yeniden görülen davada suçsuzluğuna karar verilerek serbest bırakılan Bunn, "27 yıldır hayatım için savaşıyordum ve bugün masum olduğum kanıtlandı. Yaşadığım sevinci tarif edemiyorum" şeklinde konuştu ve sevinçten ağlayarak kendisini özgür bırakan hakimin ellerine sarıldı. Mahkeme salonundakiler kararı ayakta alkışladı.