Dünya

ABD Başkanı Trump: Nerede benim en favori diktatörüm

ABD Başkanı Donald Trump’ın Mısır’da darbeyle başa gelerek yüzlerce kişiyi katleden Sisi için “Favori diktatörüm” cümlelerini kullandığı iddia edildi.

ABD Başkanı Donald Trump, Mısır’da darbeyle başa gelerek yüzlerce kişiyi katleden Cumhurbaşkanı Sisi için “Favori diktatörüm” cümlelerini kullandığı iddia edildi.

Trump’ın, G-7 Zirvesi kapsamında görüşme yapacağı Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yi beklediği sırada, “Nerede benim favori diktatörüm” dediği iddia edildi.

ABD Başkanı Trump, Sisi ile görüştü

The Wall Street Journal gazetesinin iddiasına göre, Fransa’da düzenlenen G7 zirvesinde gerçekleşen ikili görüşme öncesi Trump, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi’yi beklerken herkesin duyabileceği bir sesle “Nerede benim favori diktatörüm?” dedi.
Olaya tanık olan bir kişinin iddiasına göre, Mısırlı yetkililerin de duyduğu bu ifadeler sessizlikle karşılandı. Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’nin Trump’ın ‘sorusunu’ duyup duymadığı ise anlaşılamadı. Beyaz Saray, konuya ilişkin açıklama yapmazken, Mısırlı yetkililere ise ulaşılamadı.

İki lider, Fransa’da düzenlenen 45’inci G7 Zirvesi kapsamında bir araya gelmişti. Trump, görüşmede Mısır’la çok büyük bir ticaret anlaşması planladığını açıklamıştı.