Dünya

ABD Dışişleri'ne gelen Pompeo 'su işkencesini' desteklemişti

ABD Başkanı Trump'un Dışişleri Bakanı Tillerson yerine CIA Direktörü Pompeo'yu atayacağı duyuruldu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Donald Trump tarafından görevden alındı.

Tillerson'ın yerine CIA Direktörü Mike Pompeo'nun geleceği belirtildi.

 

Daha sonra ABD Başkanı Donald Trump da, Twitter hesabında haberi doğruladı:

"CIA Direktörü Mike Pompeo, yeni Dışişleri Bakanımız olacak. Fantastik bir iş çıkaracak! Rex Tillerson'a hizmetleri için teşekkürler! Gina Haspel yeni CIA Direktörü olacak, bu konuma seçilmiş ilk kadın olacak. Hepsine tebrikler!"

2018/03/13/trump.jpg

''TİLLERSON GÖREVDE KALMAK İSTİYORDU''

Tillerson’un bir yardımcısının konuştuğu AP haber ajansı, neden kovulduğunun eski bakana söylenmediğini bildirdi. Habere göre, Başkan Trump’un kararı yüzüne söylemediği Tillerson, görevde kalmak istiyordu.

Ajans, Trump'un bu kararı tek başına aldığını ve Tillerson'un artık 'çok daha mutlu olacağını' söylediğini de duyurdu.
 

''TAMİRİ ZOR BİR HAL ALMAYA BAŞLADI''

ABD Başkanı Donald Trump ile Dışişleri Bakanı Rex Tillerson arasında ABD dış politikasındaki neredeyse her önemli konuda ortaya çıkan fikir ayrılıklarının 'tamiri zor bir' hal almaya başladığı belirtiliyordu.

İLK KADIN CIA DİREKTÖRÜ

Yeni CIA Direktörü Gina Haspel getirildi.CIA Direktörü Yardımcılığı'na da Trump atamıştı.

2018/03/13/cia.jpg


 

TRUMP İLE BENZER GÖRÜŞLERE SAHİP

ABD Başkanı Donald Trump ile benzer dünya görüşlerini paylaşan muhafazakar bir isim olarak biliniyor. Tillerson ,ile karşılaştırıldığında ise özellikle İran konusunda 'daha şahin' bir görüntü veriyor.
Mike Pompeo insan hakları örgütlerinin pek çok noktada karşı geldiği isim.

CIA'in mahkûmlara yönelik 'su işkencesini' açık bir şekilde savunan Pompeo, Guantanamo'da açlık grevine giren mahkûmlar için 'pek çoğu kilo almış gibi' aşağılayıcı bir söylem kullanmıştı. 

2018/03/13/mike.jpg

MIKE POMPEO KİMDİR?

Pompeo, ABD Kara Kuvvetleri'ne subay yetiştiren West Point'teki Askeri Akademi'den 1986 yılında sınıf birincisi olarak mezun oldu. 

Cumhuriyetçi Parti içerisindeki muhafazakar Çay Partisi hareketinden gelen eski kongre üyesi Pompeo, su işkencesine desteği ve kürtaj karşıtı görüşleri ile gündeme gelmişti.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA 

Beyaz Saray'dan üst düzey bir yetkili de, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore ile görüşme ve yeni ticaret anlaşmaları pazarlıklarını yeni ekiple yapmak istediği ve bu nedenle değişiklikleri hemen yaptığını belirtti.