Ekonomi

ABD Türkiye’den çelik ithalatına gümrük vergisini yüzde 25’e indirdi

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’den yapılan çelik ithalatında uygulanan yüzde 50’lik gümrük vergisini yüzde 25’e indirdiğini bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD’nin Türkiye’den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50’lik gümrük vergisinin yüzde 25’e indirdiklerini açıkladı.

Beyaz Saray, son düzenlemeye ilişkin açıklama yazılı olarak yapıldı.

Aıklamada, ABD’nin Türkiye’den yaptığı çelik ürünleri ithalatında uygulanan yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yeniden yüzde 25’e indirildiğini ifade etti.

VERGİ İNDİRİMİNİN SEBEBİ İTHALATIN DÜŞMESİ

Daha önce yüzde 25 olan gümrük vergisinin yüzde 50’ye çıkarılma sebebini de anlatan Trump, önceki yıla kıyasla Türkiye’den yapılan çelik ürünlerin ithalatında yüzde 48 azalma görüldüğünü kaydetti.

Toplam çelik ithalatında da yüzde 12’lik bir azalma görüldüğünü kaydeden Trump, bu nedenle söz konusu verginin tekrar yüzde 25 seviyesine düşürüldüğünü bildirdi.

Washigton yönetimi, 10 Ağustos’ta yaptığı açıklamayla, Türkiye’den yapılan çelik ithalatı vergisini yüzde 50’ye, alüminyum ithalatı vergisini de yüzde 20’ye çıkarmıştı.

Türkiye ise söz konusu kararın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurallarına aykırı olduğunu kaydederek, ABD’yi DTÖ’ye şikayet etmişti.