Dünya

ABD'den itiraf gibi 'YPG' açıklaması!

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, destekledikleri PYD/PKK unsurlarının bir bölümünün diğer bölgelerden Afrin'e kaydığını açıkladı.

Mattis, Avrupa seyahati sırasında gazetecilere DEAŞ’la mücadele konusunda açıklama yaptı ve soruları yanıtladı.

DEAŞ’a karşı mücadelenin Suriye’de devam ettiğini söyleyen Mattis, PYD/PKK’nın öncülüğünü yaptığı SDG içerisindeki bazı Kürtlerin Afrin’deki operasyonlar sebebiyle “dikkatlerinin dağıldığını” ve Afrin’e kaydığını belirtti. 

"BAZI BİRLİKLER AFRİN'E KAYDI"

Mattis şunları kaydetti:

Ayrıca şu anda Afrin’de devam etmekte olan dikkati dağıtan bir durum var. Bu durum SDG içerisinde yüzdesi net olmamakla birlikte yüzde 50 veya daha azı ya da çoğunun dikkatini dağıtıyor, Kürt arkadaşlarının Afrin’de saldırı altında olduğunu görüyorlar ve bu da onların dikkatinin oraya kaymasına sebep oluyor. Bazı durumlarda ise bazı birlikler oraya (Afrin’e) kaydı.”

Mattis ayrıca, Türkiye'nin, sınırları içerisinde "silahlı ayaklanmanın" devam ettiği tek ülke olduğunu belirterek, "Türkiye'nin Suriye sınırlarına dair meşru güvenlik kaygıları var ve biz bunu zerre kadar inkar etmiyoruz." dedi.

"TÜRKİYE'NİN KAYGILARINI ANLIYORUZ"

Mattis, ister İsrail isterse Lübnan, Ürdün veya Türkiye olsun meşru güvenlik kaygıları taşıyan ülkelerin bu kaygılarını anladıklarını belirtti.

KONVOY AFRİN'E BÖYLE GİRMİŞTİ

2018/02/12/aa.jpg

PYD/PKK, Suriye'nin kuzeyinde işgalinde tuttuğu  bölgelerde, Afrin'e "dayanışma konvoyu" tertipleyeceğini duyurmuştu.
 
Edinilen bilgiye göre, PYD/PKK işgalindeki Kamışlı, Dırbasiye, Malikiye, Haseke merkez ve  Kahtaniye gibi yerleşimlerden çıkan araçlarla gelen çok sayıda kişi geçen hafta Türkiye sınırında yer alan Aynularab'a (Kobani) ulaştı.

Aynularab'da hazırlanan diğer vasıtalarla birleşen, yüzlerce otobüs  ile binek araçtan oluşan konvoy Afrin'e girdi.
 
Beşşar Esed rejiminin kontrolündeki yollardan geçerek Afrin'e gelen  konvoyda en az 2 bin kişinin yer aldığı görüldü.