Dünya

ABD’li siyasilerden terör saldırısına tepki

Yeni Zelanda’da iki camiye gerçekleşen terör saldırısında 49 Müslüman ölürken, ABD’li siyasetçilerden de tepki mesajları geldi.

ABD Kongresinin başörtülü ilk Müslüman kadın üyesi Ilhan Omar, buz gibi bir güne uyandıklarını bu korku karşısında Müslümanlar için yas tuttuğunu söyledi. Omar, “Korku içinde yaşamamalıyız. Bugün cuma namazına gideceğim, umarım herkes aynısını yapar. Cumanız mübarek olsun.” dedi.

“HER TÜRLÜ NEFRETE KARŞI DURMALIYIZ”

Eski ABD Başkanı Barack Obama, attığı tweette “Michelle ve ben Yeni Zelanda halkına taziyelerimizi iletiyoruz. Sizinle ve Müslüman toplumla yasınızı paylaşıyoruz. Her türlü nefrete karşı durmalıyız.” ifadesine yer verdi.

“NEFRET VE ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNÜ KINAMALIYIZ”

Vermont Senatörü Demokrat Bernie Sanders, saldırıyı “korkunç” olarak niteleyerek, hiç kimsenin dini dolayısıyla can korkusu yaşamaması gerektiğini, saygı ve anlayış olan bir gelecek inşa etmek için nefret ve şiddetin her türlüsünü kınamak için bir araya gelinmesi lazım dedi.

“ŞEYTANCA VE KORKAKÇA”

California Senatörü Kamala Harris ise şu paylaşımı yaptı: “Kalbim, Christchurch’deki trajik cinayetlerden etkilenen Yeni Zelanda ve dünyadaki Müslümanların yasıyla dolu. Bir ibadethanede namaz kılan insanları öldürmek, şeytanca ve korkakça. Nefreti kınamak ve hoşgörüsüzlüğe sesimizi yükselmek için dünyadaki dostlarımızla birlikteyiz.”

Minnesota Senatörü Amy Klobuchar, “Herkes, nefreti kınamalı ve camilere, sinagoglara ya da kiliselere yapılması fark etmeksizin kurbanların yanında olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.