Dünya

Almanya'da FETÖ'nün dinlerarası diyalog projesi durduruldu

Almanya'da dinlerarası diyalog projesine ev sahipliği yapacak olan arsanın sahibi projede FETÖ'nün yer almasından rahatsızlık duydu.

Başkent Berlin'in Petri Meydanı'nda üç dinin ibadethanelerini bir araya getirmek için planlanan "House of One - Bir Ev" projesi, arsa sahibi Berlinli girişimci Catherine Dussmann'ın, "projeye FETÖ'den başka Müslüman temsilcinin katılmaması ve bu örgütün Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişiminden sorumlu tutulması" gerekçesiyle durduruldu.

2019/03/10/sds_2.jpg

Dussmann, "Dinlerarası diyalog ve anlayışı teşvik etmek yerine yeni çatışma yaratan bir projeyi destekleyemem." açıklamasında bulundu.

2019/03/10/sds_4.jpg

BAŞKA BİR MÜSLÜMAN CEMAAT DESTEK VERMİYOR

Berliner Zeitung gazetesinde yer alan haberde, Dussmann'ın Berlin'in bir diyalog alanına ihtiyacı olduğu için başta bu projeye ikna olduğu belirtilirken, projeye Müslüman cemaat ve dini grupların destek vermediği, sadece "Marjinal Gülen grubunun" katılmasının projeyle ilgili şüphe yarattığı belirtildi.

Haberde FETÖ'nün diğer Müslümanlar ve cami dernekleri tarafından dışlandığı vurgulanırken, bu grubun 2016'da Türkiye'deki darbe girişimine katıldığından şüphelenildiği ifade edildi.

2019/03/10/sds_3.jpg

HAYATA GEÇSE FEDERAL HÜKÜMET DESTEK VERECEKTİ

Sosyal Demokrat Partili (SPD) Berlin Büyükşehir Belediye Başkanı Michael Müller'in mütevelli heyeti başkanı olduğu projenin inşaat hazırlıkları ocakta başlamıştı. 

43,5 milyon avroya mal olması beklenen inşaat için şimdiye kadar 8,5 milyon avro bağış toplandı. Hayata geçirilmesi durumunda projeye Federal Hükümetin de maddi destek vermesi planlanıyordu.