Dünya

Amerika beş Rus ismi fişledi!

Obama'nın koltuğunu devretmesine 11 gün kala Alexander Litvinenko cinayeti şüphelilerinin de aralarında olduğu beş önemli Rus ismi fişledi.

Barack Obama giderayak Rusya ile ilişkiler gerdi. Amerika 5 Rus şüpheliyi kara listeye alırken bu isimlerin listeye alınmasının nedeni olarak siber saldırı iddialarıyla bağlantılı olmadığını, 2012'de çıkartılan insan hakları ihlallerine yönelik yasa kapsamında bu yaptırımların hayata geçirildiğini açıkladı. Beş Rus'un Amerika'ya seyahat etmesi yasaklanırken, ülkedeki mal varlıklarına erişimleri engellendi.

ÖNEMLİ İSİMLER LİSTEDE

Kara listeye alınan kişiler arasında Rusya Devlet Başkanı'nın yakınlığıyla bilinen Federal Soruşturma Bürosu Başkanı Alexander Bastrykin, Universal Savings Bank eski Başkanı Gennady Plaksin ve Federal Soruşturma Bürosu eski Başkanı Stanislav Gordiyevsky var.

SUİKAST ŞÜPHELİLERİ

Bu isimlerin kara listeye alınma nedeni ise 2006 yılında Londra'da radyoaktif maddeyle zehirlenerek öldürülen eski Rus istihbarat servisi ajanı Alexander Litivinenko'ya düzenlenen suikast. Bu ölümün ana şüphelileri Andrei Lugovoi ve Dmitry Kovtun da bu listede yer alıyor. Amerika son olarak geçen ay bilgisayar korsanlığı yoluyla başkanlık seçimlerine müdahale iddiaları nedeniyle 35 Rus diplomatı sınır dışı etme kararı almıştı.

 • USD
  0,20
  3,7544
 • EURO
  0,27
  4,6619
 • ALTIN
  0,30
  162,66
 • PETR
  0,68
  65,2900