Dünya

Assange ‘kefalet kurallarını ihlal ettiği’ için tutuklandı

WikiLeaks’in kurucusu Julien Assange, sığındığı Ekvador’un Londra Büyükelçiliği’nde gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Wikileaks belgelerini yayınlayan Julian Assange, Londra’da sığındığı Ekvador Büyükelçiliği’nden çıkarılarak gözaltına alınmasının ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Mahkemenin kararından önce İngiliz parlamentosunda konuşan İngiltere Başbakanı Theresa May, Assange’nin 7 yılın ardından kefaletle serbest bırakılma şartını ihlal ettiği için gözaltına alındığını söyledi. May ayrıca, ABD’nin de Assange’nin iadesini talep ettiğini hatırlatarak gözaltı sebeplerinden birinin de bu olduğunu ifade etti. May, konunun mahkemesi görülmekte olan hukuki bir konu olduğunu vurguladı.

May, Ekvador hükümetinin iş birliğinden dolayı da mutluluk duyduğunu belirtti.

TUTUKLANDI: 1 YIL CEZA ALABİLİR

İngiltere’nin Westminster Mahkemesi, Assange’ın kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanmasına karar verdiği öğrenildi. Assange’ın 12 aya kadar hapis cezası alabileceği bildirildi.

Ekvador’un verdiği sığınma hakkını geri çekmesinin ardından bu ülkenin Londra’daki büyükelçiliğinde gözaltına alınan Assange yerel saatle 13.29’da yoğun güvenlik önlemleri altında Westminster’daki Ceza Mahkemesine getirilmişti.

İngiliz polisi Scotland Yard’dan yapılan açıklamada, Assange’ın kefaletle serbest bırakılma şartlarına ilaveten ABD’nin iade talebi doğrultusunda gözaltına alındığını bildirmişti.

KEDİ JAMES İYİ

Öte yandan Assange ile birlikte büyükelçilikte kalan fenomen kedisi James’in durumunun iyi olduğu öğrenildi.

Kendisi de Avustralyalı bir aktivist olan Assange’ın avukatı Carlos Poveda, Kedinin haftalar önce elçilikten kurtarıldığını ve daha sağlıklı bir yaşam sürdüğü İtalya gazetesince haber yapıldı.

İtalyan gazetesi La Repubblica’ya de Assange’ın kedisi James’in kurtarılıp daha sağlıklı bir yaşam sürdüğü haberini yaptı. İngiltereli bir yazar ise kedinin daha önceki yıllarda bir barınağa verildiğini yazdı.

Ekvador, Assange’ı IMF karşılığında verdi

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.