Dünya

Ay'ın karanlık yüzünden ilk fotoğraf geldi!

Çinli bilim insanları Chang’e 4 ismini verdikleri insansız uzay aracı Ay’ın karanlık yüzeyine iniş yaptı. 

Uzay bilimini bir adım daha öteye taşıyacak ve yeni keşiflere yol açacak uzay aracı Chang’e 4 ayın karanlık yüzeyine iniş yaptı. Chang’e 4’un indiği, Ay’ın yüzeyindeki en büyük, en eski ve en derin krater olan Aitken havzası hakkında fazla şey bilinmiyor
İlk adımı başarı ile gerçekleştirilen görev, uzay araştırmaları alanında ABD ve Rusya’yı yakalamaya çalışan Çin için önemli bir adım oldu.

İŞTE AY’IN KARANLIK YÜZÜNDEN İLK FOTOĞRAF 

2019/01/03/qwfqgvv.jpg

ÖLÇÜMLER YAPACAK 

Dünya’dan görmenin mümkün olmadığı, karanlık yüze inen araç ile iletişim için Çin uzay ajansı, Mayıs ayında bir yansıtıcı uydu fırlatmıştı. Chang’e 4’un Ay’ın yüzeyi ile ilgili ayrıntılı ölçümlerin yapması ve mineral bileşimi hakkında bilgi toplaması hedefleniyor. Derin bir krater olan Aitken havzasının, Ay’ın oluşumundan kısa bir süre sonra dev bir çarpma etkisiyle oluştuğu ve bu çarpmayla uydunun merkezindeki bazı maddelerin yüzeye çıktığı tahmin ediliyor.
Eğer görev umulduğu gibi sonlanırsa Ay’ın oluşumuna dair yeni veriler elde edilebilir. Ay’ın kendi etrafında ve Dünya etrafında dönüş süresi aynı olduğu için buradan bakıldığında hep aynı yüzünü görüyoruz. Diğer yüzü gerçekten “karanlık” olduğu için değil, ama hakkında bilgi sahibi olmadığımız için öyle adlandırılıyor.