Dünya

Bağdat’ta tüp gaz sıkıntısı başladı

Bağdat’ta eylemler devam ediyor. Bazı bölgelerde süren protestolar ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle tüp gaz sıkıntısı yaşanıyor.

Bağdat’ta bazı bölgelerde süren protestolar ve sokağa çıkma yasağı nedeniyle tüp gaz sıkıntısı yaşanıyor.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Bağdat’ın çeşitli bölgelerinde halk mutfak tüpü bulamıyor. Bulabildikleri sınırlı sayıdaki mutfak tüplerini ise son bir kaç gün içinde fiyatların üçe veya dörde katlanarak 35 dolara kadar yükselmesi nedeniyle satın almakta güçlük çekiyor.

Bağdat’ta benzin istasyonları kapalı

AA‘da yer alan habere göre; Bağdat’ın bazı bölgelerinde uzun tüp kuyrukları oluşurken, sokağa çıkma yasağı nedeniyle benzin istasyonları da kapalı bulunuyor.

Irak’ın başkenti Bağdat ile güney kentlerinde 1 Ekim’den bu yana “yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu” nedeniyle gösteriler düzenleniyor.

Meclis yarın toplanıyor

Irak Meclisi, başkent Bağdat ve ülkenin güney kentlerinde düzenlenen gösterilerde dile getirilen talepleri görüşmek üzere yarın toplanıyor.

Irak resmi haber ajansı, yarın Meclis’te göstericilerin taleplerinin ele alınacağı bir oturum düzenleneceğini duyurdu. 

Haberde ayrıca Irak Meclis Başkan Yardımcısı Hasan el-Kaabi’nin açıklamalarına da yer verildi. 

“Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanı maaşlarının yüzde 5’inin yoksul ve ihtiyaç sahiplerine tahsis edilmesine yönelik bir yasa çıkarmaya çalışacağız.” diyen Kaabi, hükümete “yükseköğrenim mezunu 25 bin gence istihdam sağlanması” çağrısında bulundu.

Irak’ın başkenti Bağdat ile güney kentlerinde 1 Ekim’den bu yana “yolsuzluk, işsizlik ve kamu hizmeti yoksunluğu” nedeniyle düzenlenen gösterilerde şu ana kadar 42 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 2 bin 500 kişi yaralandı.