Dünya

Beyaz Saray'dan 'Türkiye' açıklaması!

Türkiye'de gerçekleşen Kalın-McMaster görüşmesine ilişkin Beyaz Saray'dan açıklama yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile görüştü. Görüşme sonrası Beyaz Saray'dan açıklama yapıldı. Açıklamada, "Terörizmle ortak mücadeleyi genişletmenin yolları arandı" denildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın ile Amerikan Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster arasında bugün gerçekleşen görüşme ile ilgili Beyaz Saray'dan açıklama geldi. Görüşmenin içeriğine ilişkin yapılan açıklamada, terörle mücadeleyi genişletecek yöntem arayışlarının ele alındığı ifade edildi.

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında uzun süredir devam eden stratejik ortaklığa vurgu yapıldığı belirtilen görüşmede iki ülkenin önceliklerinin ve kaygılarının tartışıldığı belirtildi.

Türkiye-ABD ilişkileri, ortak stratejik güçlükler ve bölgesel gelişmeler konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu bilgisinin verildiği açıklamada Kalın ve McMaster'ın, iki ülke ilişkilerini etkileyen konuları ayrıntısıyla ele aldığının altı çizildi. Açıklamada ayrıca "Her türlü terörizme karşı ortak mücadeleyi genişletmenin yolları arandı" ifadesine de yer verildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN YAPILAN AÇIKLAMA ŞÖYLE;

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, görüşmede, Türkiye ve ABD'nin uzun vadeli stratejik ortaklık ilişkilerinin teyit edildiği ve iki ülkenin öncelik ve hassasiyetlerinin ele alındığı belirtildi.

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, 10-11 Şubat 2018 tarihlerinde İstanbul’u ziyaret eden Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Danışmanı Korgeneral H.R. McMaster ile görüşmüştür. Görüşmede, Türkiye ve ABD’nin uzun vadeli stratejik ortaklık ilişkileri teyit edilmiş ve iki ülkenin öncelik ve hassasiyetleri ele alınmıştır.  Görüşmede ayrıca, öteden beri müttefik olan Türkiye ve ABD arasındaki ilişkiler, ortak stratejik sınamalar ve bölgesel gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunulmuştur. Bu çerçevede, ikili ilişkileri olumsuz etkileyen konular detaylı bir biçimde ele alınmış ve terörizmin her çeşidiyle ortak mücadelenin geliştirilmesinin yolları araştırılmıştır."