Dünya

BM: DEAŞ’çılar Avrupa’ya geri dönüyor

Laborde, çatışma bölgelerinden AB ülkelerine geri dönen militan sayısının son 1 yılda yaklaşık yüzde 33 oranında artış gösterdiğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) Terörle Mücadele Departmanı Başkanı Jean-Paul Laborde AB (Avrupa Birliği) yetkilileriyle gerçekleştirdiği toplantının ardından dün yaptığı açıklamada, Avrupa’nın bu yıl Suriye ve Irak’ta yenilgiye uğrayan DEAŞ militanlarıyla karşı karşıya kalacağını, bu sefer dönecek olan militanların savaşa zorlandıkları için öncekilerden daha tehlikeli olduğunu ifade etti.

Sputnik’te yer alan habere göre, Laborde, son 1 yılda Avrupa’ya geri dönen militan terörist sayısının yüzde 33 oranında arttığını kaydetti.

“DAHA KARARLI, DAHA DENEYİMLİ VE DAHA BECERİKLİLER”

Batı Avrupa’daki tehdit seviyeleri, son 2 yılda onlarca kişinin ölümüne neden olan saldırılar da hesaba katılarak birçok ülkenin sınırlarını koruma yeteneğinden endişe duyulması nedeniyle de yüksek seviyelerde. Avrupa’ya dönmek isteyen yabancı militanların, daha öncekilere kıyasla şimdi çok daha ‘tehlikeli’ olduğunu vurgulayan Laborde, “Ortalama olarak bu insanlar daha kararlı, daha deneyimli ve daha becerikli” şeklinde konuştu.

“SEYAHAT KISITLAMALARINA RAĞMEN DÖNEBİLİRLER”

AB ülkelerinde uygulanan seyahat kısıtlamalarının yabancı DEAŞ’çı akışını önemli ölçüde azaltmayı başardığını ifade eden Laborde, “Seyahat kısıtlamalarına rağmen, muhtemelen sınırlardan geçip (AB) ülkelerine geri dönen çok sayıda terörist savaşçı olacaktır” dedi.

Birleşmiş Milletler’in hükümetlerden derlediği verilere göre, Avrupa’dan Ortadoğu’daki savaşlara katılan 30 bin civarındaki yabancı militanın yüzde 40 ila 50’sinin, DEAŞ kontrolü altındaki bölgelerden ayrıldığı tahmin ediliyor.

 

 • USD
  0,86
  3,8073
 • EURO
  0,63
  4,6532
 • ALTIN
  1,34
  163,12
 • PETR
  -0,54
  68,7200