Dünya

BM'den Türkiye'ye Papaz Brunson çağrısı

Türkiye'de casusluk suçlamasıyla yargılanan Papaz Brunson serbest kalmış ve ülkesi ABD'ye dönmüştü. BM, Brunson için bir rapor hazırladı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Çalışma Grubu, Türkiye’de terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılan ve daha sonra serbest bırakılan ABD'li Papaz Andrew Craig Brunson  hakkında rapor hazırladı. 

Raporda Brunson'ın 20 yıldır barış içinde Türkiye’de yaşadığını, bu süre zarfında ülkede Hristiyan bir papaz olarak görev yaptığını ve serbestçe dinini yaşadığı anlatıldı. Raporda ayırca Türk yetkililerin Brunson’a karşı tutumunun 15 Temmuz 2016 başarısız darbe girişimi ile büyük ölçüde değiştiği vurgulandı.

Raporda şu bilgilere yer verildi:

"Çalışma Grubu, Brunson’ın durumunun ivedilikle çözülerek İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ile Medeni ve Siyasi Haklara İlişkin Uluslararası Sözleşmede belirtilen ilkeler de dahil olmak üzere ilgili uluslararası normlara uygun hâle getirilmesi için Türk hükümetinin gerekli adımları atmasını talep eder. 

Çalışma Grubu, davanın tüm koşulları göz önünde bulundurulduğunda, uygun çözüm yolunun Sayın Brunson’ın sabıka kaydının silinerek Sayın Brunson’a uluslararası yasalar uyarınca tazminat ve diğer telafilere ilişkin yasal hakkın tanınması olacağı kanaatindedir. 
Çalışma Grubu Türk hükümetinden Sayın Brunson'ın özgürlüğünden keyfi olarak yoksun bırakılmasına ilişkin koşulların araştırılması ve bunda sorumluluğu olanların belirlenmesi için tam bağımsız bir soruşturma yürütmesini bekler. 

Çalışma Grubu, hükümetten, Sayın Brunson’ın hürriyetinden keyfi olarak yoksun bırakılmasına ilişkin koşullarla ilgili tam ve bağımsız bir araştırma yapmasını ve Sayın Brunson’ın haklarının ihlalinden sorumlu olan taraflara karşı uygun yaptırımları uygulamasını tavsiye eder."