Dünya

“Brexit, İngiltere’yi Avrupa’nın hasta adamı yapar”

Brexit süreci İngiltere’de devam ediyor. Japonya’nın en zengin insanı olan Tadaşi Yanai, Brexit’in İngiltere’yi “Avrupa’nın hasta adamı” yapacağını söyledi.

Brexit, İngiltere’nin gündemi olmaya devam ediyor. Japonya’nın en zengin insanı olan, Fast Retailing şirketinin kurucusu ve CEO’su Tadaşi Yanai, Brexit’in (İngiltere’nin AB‘den ayrılması) İngiltere’yi “Avrupa’nın hasta adamı” haline getireceğini savundu.

“Brexit İngiltere’yi hasta adam yapar”

CNN televizyonuna konuşan Yanai, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ‘pratikte imkansız olduğunu’ savunarak Brexit’in İngiltere’yi 1970’lerdeki ekonomik durgunluk yıllarına geri götüreceğini söyledi.

BBC’nin haberine göre, Yanai, mülakatta “Birleşik Krallık, yıllarca açık bir ekonomi olmanın faydasını gördü. ŞimdiBrexit bunu değiştirecek. Birçok yetenekli kişi başka yerlerde iş arayacak” dedi.

‘AB’DEN ÇIKMAK İSTESE DE ÇIKAMAZ’

Yanai şöyle devam etti:

“Brexit uygulamada imkansız bir şey. Çünkü eski sınırları sallantıda olacak. Ayrıca İngiltere’nin Kuzey İrlanda ve İskoçya meseleleri var. Yani İngiltere AB’den çıkmak istese de bunun gerekleşmesi çok zor.”

“Ama Brexit olursa, İngiltere Avrupa’nın hasta adamı olarak nitelendirildiği Margaret Thatcher dönemine geri döner.”

Bloomberg’e göre 70 yaşındaki Yanai’nin serveti 30 milyar dolar.