Dünya

Donald Trump: Bu sabah Türkiye Suriye’yi işgal etti

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Suriye’de başlattığı operasyona ilişkin, “Bir NATO üyesi olan Türkiye Suriye’yi işgal etti” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’nin Kuzey Suriye’de oluşturmak istediği güvenli bölge tesisine ilişkin operasyonu hakkında bir bir açıklamalarda bulunuyor. Birleşik Devletlerin 45. başkanı Trump, “Bu sabah bir NATO üyesi olan Türkiye Suriye’yi işgal etti” dedi.

ABD Başkanı Trump, Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Trump, açıklamasında, bu sabah NATO üyesi olan Türkiye’nin, “Suriye’yi işgal ettiğini” savunarak, “ABD bu saldırıyı desteklemiyor ve bu operasyonun kötü bir fikir olduğunu Türkiye’ye açıkça belirtmiştir” ifadesini kullandı.

Donald Trump: Türkiye taahhütte bulundu

Operasyon bölgesinde herhangi bir Amerikan askerinin olmadığını kaydeden Trump, “Siyaset sahnesine girdiğim ilk günden itibaren bu sonu gelmez ve anlamsız savaşları sürdürmek istemediğimi vurguladım, özellikle de ABD’nin yararına olmayanları. Türkiye sivilleri, Hristiyanlar dahil dini azınlıkları koruyacağı ve herhangi bir insani krizin yaşanmayacağı konusunda taahhütte bulundu.” değerlendirmesini yaptı.

Trump açıklamasında, “Türkiye, hapisteki tüm IŞİD savaşçılarının bu şekilde kalmasını sağlamaktan ve. IŞİD’in herhangi bir şekil veya formda yeniden ortaya çıkmamasından sorumludur. Türkiye’den taahhütlerine bağlı kalmasını bekliyoruz ve süreci yakından takip ediyoruz” ifadesine yer verdi.