Dünya

Dünya ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararını kabul etmedi

ABD Başkanı Donald Trump’ın bir yıl önce seçim döneminde aldığı ‘Kudüs kararı’na diğer ülkelerden destek gelmedi.


Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump’ın ülkesindeki seçimlerde oy toplama amacıyla aldığı Tel Aviv Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıma kararının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen uluslararası alanda beklediği desteği alamadı. 


ULUSLARARASI ALANDA DESTEK YERİNE TEPKİ ALDI 

Başkanlık seçiminde Trump'ın kampanya vaatlerinden biri olan ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararını resmen almasının üzerinden bir yıl geçti. Uluslararası dengeleri hiçe sayarak sadece ABD seçmeninin desteğini kazanmaya çalışan Trump'ın, ülkedeki en büyük İsrail destekçileri olarak bilinen Evanjelikler'in oyları için attığı adım, uluslararası toplum tarafından tepkiyle karşılandı.

BİR TEK GUATEMALA DESTEK VERDİ 

Birleşmiş Milletlerde (BM) Trump'ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı oylamasından önce uluslararası topluma tehditler savuran ABD yönetiminin Kudüs adımlarını sadece Orta Amerika ülkesi Guatemala takip etti. Guatemala, ABD'den sonra Kudüs'te elçilik açan tek ülke oldu.

BM'deki oylamada ise ABD ve İsrail'in yanı sıra sadece Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru, Togo ve Palau tasarıya karşı oy kullandı.