Dünya

En ölümcül kuş, sahibini öldürdü

Amerika’da bir çiftçi, beslediği kuş tarafından öldürüldü. Cassowary türü kuş, dünyanın en ölümcül kuşu olarak biliniyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Florida eyaletinde bir çiftçi, beslediği kuş tarafından öldürüldü. Dünyanın en ölümcül kuşu olarak bilenen kuş bir Cassowary türü.

Sahibinin yere düştüğü anı fırsat bilerek saldıran kuş, adamı hastanelik etti. Talihsiz adam, hastanedeki müdahelelere rağmen kurtarılamadı.

DÜNYANIN EN ÖLÜMCÜL KUŞU: CASSOWARY

Ayakları dinozor ayağına benzeyen Cassowary türü kuş, Avustralya ve Yeni Gine çevrelerinde bulunuyor. Boyu 2 metreye kilosu ise 60 kiloya kadar ulaşan kuş uçamıyor ancak güçlü ayakları sayesinde en ölümcül tehlikeyi taşıyor. Çünkü ayaklarını bir pençe gibi kullanabiliyor. Bacaklarının gücü sayesinde 50 km/s hızla koşabiliyor. Sert bir zeminde boyu kadar yükseğe zıplayabiliyor.

Siyah parlak tüyleri, mavi başı ve boynuzu ile oldukça dikkat çekici olan kuş kivi ve deve kuşları ile akraba. İnsanlarla karşılaşmaktan pek hoşlanmıyor.

Daha önce bir köpek ve bir çocuk öldürdüğü bilenen dünyanın en tehlikeli kuşu, bu kez Florida’da 75 yaşındaki sahibi Marvin Hajos öldürdü.

San Diego Hayvana Bahçesi, hâlen çiftlikte gözlem altında tutulan kuşun hayvanat bahçesine verilmesini istedi.