Dünya

Efsane futbolcu George Weah Cumhurbaşkanı oldu

Altın top ödülünü kazanan ilk Afrikalı futbolcu olarak tarihe geçen George Weah ülkesi Liberya'da cumhurbaşkanı seçildi.

90'larda dünya futbolunun unutulmaz starları arasında yer alan Afrikalı George Weah ülkesi Liberya’daCumhurbaşkanı seçildi. George Weah aynı zamanda 1995’te UEFA tarafından dünyanın en iyi futbolcusu seçilmiş Altın Top ödülünü kazanmıştı. Weah aynı zamanda bu başarıyı elde eden ilk Afrikalı futbolcu olarak tarihe altın harflerle yazdırmıştı.

Monaco’da başladığı futbol yaşantısına Paris Saint-Germain kulübünde devam eden ardından da onu bir dünya yıldızına dönüştürecek olan Milan'a transfer olan George Weah, meşhur olduğu günden beri ülkesi Liberya'nın tanıtım ve iyilik elçisi gibi çalışmaktayım zaten.

george weah cumhurbaşkanı oldu

formasını giydiği takımlar da beni özellikle Milan şampiyonlar yaşayanlar kaldıran ve dünyanın en iyi futbolcusu seçilen George Weah bu başarısını siyaset arenasında da sürdürdü.

Liberya’da Demokratik Değişim Kongresi'nin 2005 yılı öncesinde başbakan adayı olan ve seçimlerde ikincilik elde eden Weah, 2014 yılından beri de Montserrado Bölgesi'nin senatörü olarak Liberya Senatosu’nda görev yapmaktaydı. George Weah artık yıllarca hizmet ettiği Liberya’nın cumhurbaşkanı.

George Weah aslında futboldan sonra kariyerini siyaset arenasında sürdüren tek isim değil. Başka futbolcular da var. George Weah bu konuda tek değil. İlk akla gelen eski futbolcular, ünlü siyasetçiler arasında Pele, Zico, Romario, Bebeto, Gianni Rivera, Oleg Blohin gibi isimler yer alıyor. 

 • USD
  -0,51
  3,8669
 • EURO
  -0,49
  4,5635
 • ALTIN
  0,06
  156,70
 • PETR
  0,17
  63,4500