Dünya

Ekvador’un Assange açıklaması, dünya gündeminde

Ekvador’un Devlet Başkanı Moreno, Assange’ı diğer ülkelerin içişlerine karışmakla suçlayarak, bu nedenle sığınma statüsünü kaldırdıklarını söyledi.

Ekvador’un, siyasi sığınma statüsünün kaldırılması sonrası gözaltına alınan Wikileaks kurucusu Julian Assange dünya basınında geniş yankı buldu.

Ekvador’un siyasi sığınma statüsünü kaldırmasına tepki yağarken Ekvador’dan bir açıklama geldi.

“EKVADOR’UN VE DİĞER ÜLKELERİN İÇİŞLERİNE KARIŞTI”

İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Guardian’a Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, Assange’ın sığınma statüsünün kaldırılmasında diğer ülkelerin rolü olmadığını söyledi. Moreno, Assange’ın eski hükümet döneminde başka ülkelerin içişlerine karıştığını iddia etti.

Ekvador tarafından yöneltilen suçlamalar, Assange’ın avukatı tarafından reddedildi.

ASSANGE’IN BİLGİSAYAR PROGRAMCISI GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan Assange ile bağlantılı olduğu iddia edilen, İsveç vatandaşı Ola Bin, Ekvador’un başkenti Quito’dan Japonya’ya gitmek üzereyken havaalanında gözaltına alındı. Bin’in gözaltına alındığı sırada üzerinde 30 adet elektronik depolama cihazı taşıdığı açıklandı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Ekvador İçişleri Bakanı Paula Romo, Bin’in, Assange, sığınma statüsünün kaldırılmaması için Devlet Başkanı Lenin Moreno’ya şantaj yaptığını ileri sürdü. Romo, Bin’in ayrıca, Ekvador’da yaşayan 2 Rus bilgisayar korsanı ile de işbirliği içinde olduğunu iddia etti.

İÇİŞLERİ BAKANI: O DEVİR KAPANDI

Bin ve Assange ile Londra’daki elçilikte 12 kez görüştüğünü söyleyen Romo, 2019’un başında Venzuela’ya gittiğini ve eski Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ile görüştüğünü savundu. Correa, Moreno’nun eski danışmanı olmasına karşın şuan birbirlerine karşı bir duruş sergiliyor.

Romo, Bin’in suçlu olup olmadığına mahkemenin karar vereceğini söyledi. Ekvodor’un korsanlık ve casusluk merkezi olmasına müsaade etmeyeceklerini söyleyen Romo, “O devir artık kapanmıştır.” dedi.

ASSANGE, MORENO’YU TEHDİT ETTİ Mİ?

Assange, kendisine verilen siyasi sığınmacı statüsünün kaldırılmasını isteyen Moreno’yu Wikileaks aktivistleri ile takip ettirdiği, hakkındaki yolsuzlukları ve özel hayatını ifşa eden belge ve fotoğraflar ile tehdit ettiği iddia edilmişti.

Moreno, 3 Nisan’da yaptığı açıklamada, Wikileaks’i, kendisine ait aile fotoğraflarını sosyal medyaya sızdırmakla suçlamıştı.

Ekvador, Assange’ı IMF karşılığında verdi

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.