Dünya

En gerçekçi tepki Ricky Martin'den

Birçok kişinin sessiz kaldığı Yeni Zelanda'daki terör saldırısına ilişkin ünlü şarkıcı Ricky Martin gerçekçi bir tespit tepki gösterdi.

Yeni Zelanda'daki İslamofobik terör saldırısına ilişkin bir tepki de Porto Rikolu şarkıcı Ricky Martin'den geldi.

Tepkisini resmi Instagram hesabı üzerinden paylaşan Martin, saldırganın fotoğrafını yayınlayarak; "Adam, namaz kılan 40 kişiyi öldürdü ve 20'den fazla kişiyi ağır yaraladı. Tüm uluslararası medya, onu saldırgan ya da aşırı radikal olarak adlandırıyot fakat bir terörist diyemiyor. Neden? Çünkü o bir Müslüman değil. TERÖRİST!" ifadelerini kullandı.

DİĞER İBADETHANELERE YÖNELİK SALDIRILARI HATIRLATTI

Martin, bir başka paylaşımında daha önce farklı dinlerin ibadethanelerine yönelik yapılan terör saldırılarını listeleyerek hepsinin "beyaz üstünlükçü" saldırı olduğunu hatırlattı.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde yaşanan terör saldırısı ile başlayan liste şöyle devam etti:

Hayat Ağacı Sinagogu: Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Pensilvanya Eyaletine bağlı Pittsburgh kentindeki Hayat Ağacı Sinagogu'na 27 Ekim 2018'de düzenlenen terör saldırısında 11 kişi katledilmiş, 6 kişi de yara almıştı.

Emanuel African Methodist Episcopal Kilisesi: Yine ABD’nin Güney Carolina eyaletine bağlı Charleston kentindeki Emanuel African Methodist Episcopal Kilisesi'ne 18 Haziran 2015 tarihinde düzenlenen terör saldırısında siyahi 9 kişi katledilirken 1 kişi de yaralı kurtulmuştu. 

Oak Creek Sih Tapınağı: ABD'nin Wisconsin eyaletine bağlı Oak Creek şehrindeki Sih Tapınağı'na 6 Ağustos 2012 tarihinde düzenlenen terör saldırısında 7 Sih katledilirken biri polis 2 kişi de yaralanmıştı.

Overland Yahudi Merkezi: ABD'nin Kansas eyaletine bağlı Overland Park ve Leawood kentlerindeki 2 Yahudi merkezine 14 Nisan 2014'te düzenlen terör saldırısında 3 kişi katledilmişti.

Quebec İslam Merkezi: Kanada'nın Quebec eyaletinde İslam Merkezi'ne yönelik 30 Ocak 2017'de düzenlenen terör saldırısında 6 kişi katledilmiş, 18 kişi de yaralanmıştı.