Dünya

Esed, YPG ile birleşip Türkiye'ye saldırır mı?

Beşşar Esed rejimi, Afrin'e güçlerini gönderdiğini doğrularken ABD'ye sorulan soruya gelen cevap ne anlama geliyor?

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın üç hafta önceki Türkiye ziyareti sırasında Ankara ile Washington arasındaki Suriye düğümünü çözmek için kurulması kararlaştırılan ortak çalışma komisyonları ilk toplantılarını Washington’da yapıyor. İki gün sürecek toplantılarla ilgili ilk değerlendirme ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert’ten geldi.

Amerikalı sözcü, iki ülkenin önünde konuşulması gereken pek çok sorun olduğunu söyledi. Nauert, PKK’nın Suriye kolu YPG’nin DEAŞ ile savaştan çekilerek Afrin’e güç kaydırmasının ABD tarafında yarattığı endişenin de görüşmelerin konusu olduğunu ima etti.

AFRİN SORUSUNU ‘GÖRÜŞMELER BAŞLADI’ DİYE YANITLADI

‘Afrin’deki operasyonu durdurması için Ankara’ya baskı yapacak mısınız?’ sorusu üzerine ise Nauert, Perşembe günü başlayan ortak komisyon görüşmelerine işaret etti. Nauert dolaylı olarak Afrin meselesinin de bu görüşmelerin bir parçası olduğunu ima etti.

ESED, YPG İLE BİRLEŞİP TÜRKİYE'YE SALDIRIR MI?

Nauert, ‘Suriye rejimi eğer YPG ile bir olup Türkiye’ye karşı savaşak olursa ABD’nin pozisyonu ne olacak’ sorusunu ise ‘İki hatta üç varsayım içeren böyle bir soruyu yanıtlamam mümkün değil’ sözleriyle geçiştirdi.