Dünya

Evlilik teklifi, okulundan etti

Mısır El-Ezher üniversitesinde okuyan kız, evlilik teklifi aldı. Video sosyal medyada viral oldu. Ancak üniversite görüntüler üzerine kızı okuldan attı.

Mısır El-Ezher üniversitesinden bir kız öğrenci evlilik teklifi aldıktan sonra erkek arkadaşına sarıldı. Bu anların videosu okul yönetimini kızdırdı. 

Video, Mısır'ın başkenti Kahire'deki El Ezher'de değil, ülkenin kuzeyindeki Mansoura Üniversitesi'nde çekilmiş.

Yine de üniversite sözcüsü Ahmed Zarie, El Ezher Üniversitesi kampüsünün Disiplin Kurulu’nun ‘genç kızı kesin olarak okuldan atmaya karar verdiğini’ söyledi.

Videonun 'halkın tepkisine' yol açtığını ve El-Ezher Üniversitesi'nin itibarının zedelenmesi nedeniyle kızı okuldan atma kararı aldıklarını açıkladı. 

"Evlenmemiş erkekler ve kadınlar arasında sarılmanın 'toplumun değerlerini ve ilkelerini' ihlal ettiğini" söyledi.

Zarie, bununla birlikte "kadının atılma kararına itiraz edebileceğini" söyledi.

Videoda görünen genç adamın da, Mansoura Üniversitesi'nin yaptırımlarıyla karşılaşabileceğini, okulun disiplin kurulunun 'cezalandırılması' konusunda karar vermek için toplanacağını söyledi.

Geçtiğimiz yıl savcılar, şehvetli oryantal dansları içeren ve müstehcen jestlerin viral hale geldiği bir video klibin ardından şarkıcıyı dört gün boyunca gözaltına aldı.

Ve 2017'de, başka bir pop şarkıcısı da benzer suçlamalar nedeniyle kışkırtıcı bir video yüzünden iki yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Cezası temyizde bir yıla indirildi.