Dünya

Facebook, İslam düşmanı grubun hesabını kapattı

İngiltere'de İslam karşıtı aşırı sağcı Britain First grubunun sayfası Facebook tarafından kapatıldı. Grup Trump'ın videolarını paylaşıyordu.

İngiltere'de aşırı sağcı "Britain First" grubunun lideri Paul Golding ile yardımcısı Jayda Fransen İslam karşıtı söylemleriyle biliniyor. 

Facebook, paylaşımlarıyla standartları sürekli ihlal eden ırkçı grubun hesaplarıyla ilgili harekete geçti. Şirketin uyarılarını dikkate almamasının ardından hesapları iptal etti.

Facebook'tan gelen açıklama ırk, din, cinsiyet ve diğer karakteristik özellikler temelinde insanlara yönelik nefret dolu paylaşımlarla ilgili her zaman harekete geçildiği yönünde. 

Şirket tüm fikirlere açık bir platform olduğunu, siyasi görüşlerin ise nefret olmadan söylenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi. 

MAY'DEN FACEBOOK'UN HAREKETİNE DESTEK

İngiltere Başbakanı Theresa May de gelişmelerle ilgili parlamentoda konuştu.

Facebook'un kararını memnuniyetle karşıladığını söyledi. May, diğer teknoloji ve internet şirketlerinin de benzer adımları atmasını umduğunu söyledi. 

2018/03/14/britain-first-grubu.jpg

"NEFRETİ KIŞKIRTAN HASTA NİYETLER"

Londra'nın Müslüman Belediye Başkanı Sadık Han da konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, grubun "aşağılık ve nefret dolu" olduğunu anlattı.

"Sosyal medya aracılığıyla toplumumuzda nefreti kışkırtan hasta niyetlerin kınanması gerekirken, Facebook'un da içeriklerini kaldırma kararı memnuniyetle karşıladı." 

YENİ SAYFAYA DA İZİN YOK

Grubun sayfası iki milyondan fazla kişi tarafından beğenilirken, "Britain First" (Önce Britanya) adlı grubun lideri Paul Golding ile yardımcısı Jayda Fransen'in hesaplarını çok sayıda kişi takip ediyordu.

Aşırı sağcı grubun yeni bir sayfa açmasına da izin verilmeyecek. 

2018/03/14/britain-first-grubu-2.jpg

YÖNETİCİLER HAPİSTE

Bir diğer sosyal medya devi Twitter da geçen Aralık'ta grup ile yöneticilerinin hesaplarını nefret söylemi sebebiyle askıya almıştı.

Golding, geçen hafta nefret suçundan 6 ay, Fransen de 9 ay hapis cezası almıştı.

TRUMP'IN İSLAMOFOBİK PAYLAŞIMI

ABD Başkanı Donald Trump, geçen kasımda Twitter hesabından Fransen'in yayınladığı 3 İslamofobik videoyu yaklaşık 45 milyon takipçisiyle paylaşmıştı.

Fransen de videolarını Twitter hesabından paylaşan Trump'a teşekkür etmiş ve "Hapse atılmadan önce bana yardım etmenizi, müdahalede bulunmanızı istiyorum." sözleriyle Trump'tan yardım istemişti.