Dünya

İngiliz Büyükelçi basına sızan e-postalar sonrası istifa etti

İngiltere’nin ABD Büyükelçisi Kim Darroch, ABD Başkanı Donald Trump’ın yönetimini eleştiren e-postaların basına sızmasından sonra görevinden istifa etti.

İngiltere’nin ABD Büyükelçisi Kim Darroch istifa mektubunda “Bu büyükelçilikteki, resmi belgelerin sızmasının ardından, makamım ve büyükelçi olarak geçireceğim kalan süre hakkında çok fazla spekülasyon yapıldı. Bu spekülasyonlara bir son vermek istiyorum. Mevcut durum, görevimi istediğim gibi sürdürebilmemi imkansız kılıyor” dedi.

Mail on Sunday gazetesinin yayımlanan yazışmalarda, Beyaz Saray’ın bölünmüş yapısına dikkat çeken Darroch, “Bu yönetimin ciddi bir şekilde normalleşeceğine, işlevsizliğinin azalacağına, daha az belirsiz ve diplomatik anlamda daha az beceriksiz ve sakar olacağına çok da inanmıyoruz” diyordu.

Devamında ise Beyaz Saray’ı “hiç yetkin bir görüntü verebilecek mi” diye sorguluyor ve ABD Başkanı Donald Trump’ın gözden çıkarılmaması gerektiği uyarısı yapıyor ve Trump’a ulaşmak için ise “konuşacağınız başlıklar basit ve hatta açık olmalı” görüşünü dile getiriyordu.

İNGİLİZ HÜKÜMETİNDEN AÇIKLAMA

İngiltere Hükümeti, yazışmaların basına sızdırılmasıyla ilgili inceleme başlatmış ve Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt, e-postalardaki ifadelerin, Büyükelçi Kim Darroch’ın “kişisel görüşlerini yansıttığını,” İngiltere hükümetinin duruşunu yansıtmadığını söylemişti.

TRUMP: KENDİSİYLE İŞİMİZ OLMAYACAK

Trump, Twitter’da şunları söylemişti;

“İngiltere’nin ve Başbakan Theresa May’in Brexit konusunu ele alış biçimini çokça eleştirdim. May ve temsilcileri bir karmaşa yarattı. Bunun nasıl yapılması gerektiğini kendisine anlatmıştım ama o başka bir yolu tercih etti. Büyükelçiyi tanımıyorum ama kendisi ABD’de sevilmez ve hakkında iyi şeyler düşünülmez. Artık kendisiyle işimiz olmayacak. Müthiş İngiltere için iyi haberler de var; yakında yeni bir başbakanı olacak. Geçen ay yaptığım muhteşem devlet ziyaretinden çok keyif almıştım ama beni en çok etkileyen kişi Kraliçe olmuştu.”