Dünya

Irak Hizbullah'ı: ABD askerine karşı savaş başlayabilir

"Irak Hizbullah"ı Askeri Sözcüsü Cafer el-Hüseyni, ABD'yi tehdit ederek, "Irak'taki ABD güçlerine savaş her an başlayabilir" dedi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, koalisyon güçlerinin DEAŞ sonrası Irak'tan kademeli olarak çekilmesi ve sayının düşürülmesi planları olduğunu söyledi. Ancak İran destekli Iraklı Şiilerin ağırlıkta olduğu milis gücü Haşdi Şabi'den ABD'nin tümüyle çekilmesi talepleri yükseliyor.

"Irak'taki ABD güçlerine savaş her an başlayabilir"

Öte yandan Irak'ta Şii milis gücü "Irak Hizbullah"ı Askeri Sözcüsü Cafer el-Hüseyni, yaptığı basın açıklamasında, "Irak'taki ABD güçlerine savaş her an başlayabilir. Bu sefer hiçbir ara buluculuk Amerikalıların işine yaramayacak." diye konuştu.

"Onlar başka dilden anlamıyor"

Hüseyni "Irak'taki ABD güçlerine savaş her an başlayabilir. Bu sefer hiçbir arabuluculuk Amerikalıların işine yaramayacak'' diye gözdağı verdi ve "Amerikalıları silah gücüyle kovmak konusunda ciddiyiz, çünkü onlar başka dilden anlamıyor'' diye konuştu.

Irak Başbakanı İbadi'den 'DEAŞ' açıklaması

İbadi, Bağdat'ta Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası düzenlediği basın toplantısında, ABD güçlerinin ülkeden çekileceği iddialarına karşı, "ABD güçlerinin Irak'a gelip DEAŞ'a karşı savaşa yardım etmesi eski hükümetin (Nuri el-Maliki) talebiydi. Biz de bunu genişleterek uluslararası koalisyona dönüştürdük. Koalisyon güçlerinin DEAŞ sonrası Irak'tan kademeli olarak çekilmesi ve sayının düşürülmesi planımız var." dedi.