Dünya

İran Türkiye'ye yine çağrı yaptı: Operasyonu durdurun

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Türkiye yaptığı çağrıyı yineledi ve "Türkiye operasyonunu durdurmalı" dedi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin'den terör örgütü PKK/YPG'yi bölgeden temizlemek ve sivil halkı, teröristlerin işgalinden kurtarıp huzura kavuşturmak için Afrin operasyonuna tüm hızıyla devam ediyor.

İran, yaklaşık iki hafta önce yaptığı Zeytin Dalı Harekatı'yla ilgili, yeni bir açıklama daha yaptı.

İRAN 'ZEYTİN DALI HAREKATI'NDAN RAHATSIZ

Operasyona karşı çıkan Avrupa ülkeleri kafilesine katılan İran, Afrin bölgesine yönelik operasyonu durdurması için Türkiye'ye çağrı yaptı ve operasyonun Suriye'nin egemenliğini ihlal ettiğini ve iç savaş nedeniyle yıpranmış olan ülkede gerilimi artıracağını belirtti.

"TÜRKİYE OPERASYONU DURDURMALI"

İran'ın resmi IRNA haber ajansının aktardığına göre, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bahram Kasemi, "Türkiye operasyonunu durdurmalı ve Suriye'nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymalı" dedi.

AÇIKLAMALARINI TEKRARLIYORLAR

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, 15 gün öne yaptığı açıklamasında “Komşumuz olan garantör Türkiye'den başta Astana süreci olmak üzere siyasi çözüm yollarına bağlı kalmasını bekliyoruz. Afrin operasyonunun bir an önce sona ermesini umuyoruz” ifadelerine yer vermişti.