Dünya

İsrailli Milletvekili Glick'ten Mescid-i Aksa'ya baskın

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun partisinden olan aşırı sağcı milletvekili Yehuda Glick kuralları ihlal ederek Mesci-i Aksa'ya baskın düzenledi.

İsrailli yetkililerin Mescid-i Aksan'ya düzenledikleri baskınların ve bu yüzden Filistin- İsrail yetkilileri arasında yaşanan gerginliklerin ardıdan Başbakan Binyamin Netanyahu 2015'te İsrail Meclis üyesi vekillerin ve bakanlarının Mescid-i Aksa'ya girişini yasaklamış, daha sonra geçtiğimiz temmuz ayınad 3 ayda bir kez olmak şartıyla ayrıntılı talimat yayınlayarak izin vermişti. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi'nden yapılan son açıklamaya göre; aşırı sağcı milletvekili Glick ve beraberindeki bir grup fanatik Yahudi, İsrail polisi eşliğinde Harem-i Şerif'in avlusuna girdi.
 

TEMMUZ AYINDAN BU YANA 3 KEZ GİRDİ! 

 

Son olarak 15 Ekim'de Harem-i Şerif'e giren Glick, Mescid-i Aksa'ya baskın düzenleyen İsrailli milletvekillerinin de öncüsü sayılıyor.

Temmuz ayından bu yana en az 3 kez Harem-i Şerif'e baskın düzenleyen Glick'in üç ayda bir kez giriş izni kuralını çiğnemesi dikkati çekiyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa, Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyor. Yahudiler, içinde Kıble Mescidi ile Kubbetu's Sahra Camisi'nin yanı sıra müze, medreseler ve büyük avlunun bulunduğu Mescid-i Aksa Külliyesi altında Süleyman Mabedi kalıntılarının bulunduğu iddiasıyla kazı çalışmaları yapıyor.