Dünya

İsviçreli polis "Allahu Ekber" sözüne ceza kesti!

İsviçre'de 22 yaşındaki Türk'e sokakta "Allahu Ekber" dediği için polis tarafından 150 Frank para cezası kesildi.

Geçtiğimiz yılın Mayıs ayında meydana gelen olayda Orhan E isimli kişisinin iddiasına göre, bir dernek önünde beklerken arkadaşına “Allahu Ekber” dedi. 

“MESELA; HAVA GÜZEL, ALLAHU EKBER” 

O sırada oradan geçen bir polis yanlarına yaklaşarak ne demek istediğini sordu. Orhan E. ise polise yanıt olarak “Bu kelimelerin kötü bir anlamı yok. Müslümanlar selamlaşmak için bu kelimeleri kullanır. Bu ifade aynı zamanda olumlu bir şeyi vurgulamak için de kullanılır. Mesela, hava güzel, Allahu Ekber” dedi.

POLİS 850 PARA CEZASI KESTİ 

Ancak Orhan E.’nin ifadesi polisi ikna edemedi. Polis, Orhan E.’nin ‘yüksek ve sert’ bir sesle söz konusu ifadeyi kullandığı belirterek, kamu düzenini bozmaktan 150 Franklık (yaklaşık 850 lira) para cezası kesti.
Ayrımcılığa uğradığını ve travma yaşadığını söyleyen Orhan E., durumun daha karmaşık bir hal almaması için cezayı öderken “Ben burada doğdum ve İsviçre’de böyle bir şey yaşacağım hiçbir zaman aklıma gelmezdi” dedi. Schaffhouse kentinde ilk defa böylesi bir nedenle ceza kesildiği bildirildi.

Güvenlik yetkilileri intihar bombacılarının kendilerini infilak ettirmeden önce yüksek sesle ‘Allahu Ekber’ dediklerine dikkat çekerek polisin tavrının yerinde olduğunu söyledi.
 

Kaynak: 20 Minutes