Dünya

Japonya'daki depremin üzerinden 8 yıl geçti

2011 yılında Japonya'da meydana gelen ve nükleer sızıntının da meydana geldiği 9 şiddetindeki depremin üzerinden tam 8 yıl geçti.

Japonya'da, Fukushima Nükleer Santrali’nde sızıntıya neden olan ve 9 şiddetinde meydana gelen depremde hayatını kaybedenler anıldı. Ülke tarihinin en büyük doğal afetlerinden biri olarak kabul edilen depremin bilançosu ağır olmuştu. Ülkenin Thoku bölgesinde 11 Mart 2011'de meydana gelen tsunamiye sebep olan depremin izleri yıllar geçmesine rağmen silinemedi.

2 BİN KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Depremde hayatını kaybedenler çeşitli etkinliklerle anılırken şehirde büyük bir matem havası vardı. Açıklanan verilere göre 15 bin 897 kişinin hayatını kaybettiği felakette 2 bin 533 kişi kayıp olarak kayıtlara geçti. Sağlık bakanlığı ise yaptığı açıklamada depremin etkisinden dolayı ölenlerin sayısını 3 bin 701 olarak söylendi.

2019/03/11/japonya.jpg

ÇERNOBİL FACİASININ İZLERİ SİLİNMEMİŞTİ

Çernobil faciasının izleri sürerken deprem sonucunda nükleer sızıntının da olması ağır sonuçlar doğurdu. Fukuşima'da, tsunami elektrik şebekesine zarar vermesi sonucu santralin jeneratörlerini su bastı. Gıda sıkıntısının meydana geldiği Japonya'da 4.4 milyon ev elektriksiz, 1.5 milyon ev ise susuz kaldı.

2019/03/11/cernobil.jpg

300 MİLYAR DOLAR KAYIP

Depremin üzerinden 8 sene geçmesine rağmen nükleer sızıntı için çalışmalar devam ediyor. enkazın güvenki bir şekilde kaldırılması ise yıllarr süreceği söyleniyor. Depremin manevi kaybı kadar maddi kaybı da oldu ve devletin açıkladığı miktara göre bu kaybın 300 milyar dolar olduğu açıklandı.