Dünya

Julian Assange, ABD’ye iade edilene kadar cezaevinde çünkü…

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange 22 Eylül’de serbest bırakılacaktı, ancak yetkililer onu ABD’ye iade etmeden önce kaçabileceğinden korkuyor.

WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’nin cezasını tamamlamasına rağmen cezaevinde kalması gerektiği söylendi. Çünkü yetkililer onu ABD’ye iade etmeden önce kaçabileceğinden korkuyor.

48 yaşındaki Assange, hack suçlamalarıyla Amerika’ya geri gönderilene kadar Londra’nın güney doğusunda HMP Belmarsh’ta kalacak.   

Eski İçişleri Bakanı Sajid Javid, Haziran ayında Assange’ın iade edilmesine izin veren kararı imzaladı. Assange’nin iade davasında son duruşma Şubat ayında gerçekleşecek.

WikiLeaks’in kurucusu 22 Eylül’de Belmarsh’tan serbest bırakılacaktı, ancak mahkeme kaçacağı şüphesiyle hapiste tutulacağını söyledi.

Pamela Anderson, Assange ziyaret etti

Pamela Anderson, Mayıs ayında Belmarsh’taki arkadaşı Assange’yi ziyaret etti. Anderson: “Serbest bırakılması gerekiyor. Birleşik Krallık’ta ABD iadesi için bekleyen bir Avustralyalı. İltica yapmakta haklıydı çünkü söylediği her şey gerçekleşecekti.”

Assange’i ziyaretinin ardından şöyle söyledi: “Beni görünce sarıldı. Onu hapishanede ziyarete gittim. Julian bence psikolojik olarak işkence gördü. Hapishanede, çünkü saklanması gereken daha çok sır var. O harika bir adam.”

Ne olmuştu?

Julian Assange, 2006’da gizli bilgi ve fotoğrafları yayımlayan Wikileaks’i kurdu, 2010’da ABD askerlerinin Irak’ta bir helikopterden ateş açarak 18 sivili öldürdüklerini gösteren görüntülerle dünya çapında manşete çıktı. Ancak Assange, aynı yıl içinde İsveçli savcıların, cinsel saldırı iddialarına ilişkin hakkında uluslararası yakalama kararı çıkartmasının ardından İngiltere’de gözaltına alındı.

İsveçli yetkililer, onu konuşma yapmak için Stockholm’de bulunduğu sırada bir kadına tecavüz ve diğerine cinsel taciz iddiaları nedeniyle sorgulamak istediklerini söyledi. Assange her iki yakınlaşmanın da kadınların rızaları dahilinde olduğunu söyledi.

Takip eden aylarda İngiltere’nin kırsal bölgesinde ev hapsindeyken İsveç’e iade edilmemek için mücadele verdi. 

Birkaç gün sonra Julian Assange, Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ne sığındı neredeyse 7 yıl elçilikte kaldı.

İsveçli savcılar WikiLeaks kurucusu Julian Assange hakkındaki tecavüz soruşturmasını 13 Ağustos 2015’te zaman aşımı nedeniyle kapattı.

Assange’ın Londra’da Ekvador Büyükelçiliği’nde gözaltına alınması sonrası Twitter hesabından açıklama yapan Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno, İngiltere’den Julian Assange’ı işkence ve idam cezası olan bir ülkeye iade etmeme garantisi aldığını açıklamıştı.

İngiliz polisi Scotland Yard’dan yapılan açıklamada ise, Assange’ın kefaletle serbest bırakılma şartlarına ilaveten ABD’nin iade talebi doğrultusunda gözaltına alındığını bildirmişti.