Dünya

Kanada'dan cami saldırganına müebbet hapis cezası

Kanada'nın Quebec eyaletinde bir camiye silahlı saldırı düzenleyip 6 kişiyi öldüren saldırgana ömür boyu hapis cezası verildi.

Kanada'nın Quebec eyaletinde bulunan İslam Kültür Merkezi'nde namaz kılan Müslümanlara yönelik silahlı saldırı gerçekleştiren ve 6 kişinin ölümüne 5 kişinin ise ağır şekilde yaralanmasına neden olan Alexandre Bissonnette adlı saldırgan, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı.

2019/02/11/kanada_1.jpg

40 YILDAN ÖNCE ŞARTLI TAHLİYE TALEBİNDE BULUNAMAYACAK

Bissonnette, gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin 6 kez birinci derece cinayet ve 6 kez de cinayete teşebbüs suçlamalarından hüküm giydi. 29 yaşındaki Bissonnette, 40 yıldan önce şartlı tahliye başvurusunda bulunamayacak.

Hükümlü hakkında talep edilen 6 kez müebbet hapis cezası talebi ise cezanın intikam değil rehabilitasyon amacı taşıması gerektiği ifade edilerek reddedildi. 6 kez müebbet hapis cezası talebi kabul edilseydi Bissonnette, 150 yıldan önce şartlı tahliye başvurusu yapamayacaktı.

2019/02/11/kanada.jpg

Öte yandan bu ceza yargı yasaları değişen Kanada'da en ağır cezalar arasında.

"İSLAMOFOB DEĞİLİM"

Geçen yılın mart ayında ifadesini değiştirerek suçunu itiraf eden Bissonnette, "Yaptıklarımdan utanıyorum. Ben terörist değilim, ben İslamofob değilim." dedi.