Dünya

Lavrov'dan açıklama: Yasadışı ve kabul edilemez

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye düzenlediği saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ülkesinde Savunma Politikası Konseyi toplantısında konuştu. 

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Suriye saldırısının yasadışı ve kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, Batılı ülkelerin saldırıyla ilgili basında ve sosyal medyada yer alan bilgiler dışında hiçbir dayanağı bulunmadığını iddia etti. 

Hariciye ve Savunma Politikası Konseyi toplantısında konuşan Lavrov, Suriye saldırısının 'yasadışı ve kabul edilemez' olduğunu vurgulayarak, Batılı ülkelerin saldırıyla ilgili basında ve sosyal medyada yer alan bilgiler dışında hiçbir dayanağı bulunmadığını vurguladı.

'MACRON, PUTİN'İN BULGULARI PAYLAŞMA TALEBİNİ GERİ ÇEVİRDİ'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'dan kimyasal saldırı iddiasıyla ilgili bulguları paylaşmasını talep ettiğini aktaran Lavrov, ancak Paris'ten ret cevabı alındığının altını çizdi.

Lavrov, Şam yönetiminin OPCW uzmanlarının Doğu Guta'ya erişimini engellediğine dair açıklamaların gerçek dışı olduğunun altını çizdi.

'İDDİALARINI KANITLAYAMADILAR'

Batı'nın kimyasal saldırı iddiasıyla ilgili sunduğu 'kanıtların' uzmanlar için gülünç olduğunu ve iddiaların kanıtlanmadığını vurgulayan Lavrov şu ifadeleri kullandı: "Düzenlenen saldırıyı meşru kılmak için çürütülemez bulgular olduğunu söylüyorlar. Basın ve sosyal medyadaki verilerin yanı sıra hazırlanan bir videonun sunulması, uzmanlar için oldukça gülünç."

 • USD
  0,27
  4,8070
 • EURO
  0,43
  5,6074
 • ALTIN
  0,09
  189,40
 • PETR
  -0,11
  72,8200