Dünya

Liderler, Soçi’de buluşacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Ağustos ayında Soçi’de bir araya gelecek.

Rusya’nın Kuzey Kafkasya’dan Sorumlu Başkanı Sergey Chebotarev, Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Soçi şehrinde bir araya geleceğini bildirdi. 

KONU: ULAŞIM KORİDORU

Rusya Federasyonu Hükümeti’nin Kuzey Kafkasya’dan Sorumlu Başkanı Sergey Chebotarev Rus basınına yaptığı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Ağustos ayında Soçi’de bir araya geleceğini ifade etti. Toplantının en üst düzeyde gerçekleşeceğini ifade eden Chebotarev, toplantının en önemli konusunun Kuzey-Güney ulaşım koridoru olacağını açıkladı.

DAHA UCUZ VE DAHA KONFORLU TAŞIMACILIK SAĞLIYOR

Chebotarev, Kuzey-Güney ulaşım koridorunun stratejik olduğunu ve yalnızca projeye dahil ülkeler için değil aynı zamanda tüm dünya için de gerekli olduğunu ifade etti. Chebotarev, bu ulaşım koridoru ile ticaret alanının genişleyeceğini söyleyerek; koridorun kuzeyden güneye, güneyden kuzeye daha ucuz daha konforlu mal taşımacılığı sağlayacağını belirtti.

Chebotarev, Kuzey-Güney ulaşım koridorunun amacının Kuzey Avrupa ile Güney Doğu Asya arasında bağ kurmak olduğunu ifade ederken, proje dâhilinde İran, Azerbaycan ve Rusya arasındaki demir yolu hatlarının birleştirileceğini, projenin tamamlanması durumunda ise ilk yıl için 5 milyon ton ticari malın sonraki yıllarda ise ortalama 10 milyon ton ticari malın sevkıyatının gerçekleşeceğini söyledi.