Dünya

Pensilvanya'nın sakinleri FETÖ'nün varlığından rahatsız

Pensilvanya’nın Amerikalı sakinleri yoğun güvenlik önlemleriyle korunan dış dünyaya kapalı kampında yaşayan FETÖ’nün varlığından rahatsızlık duyuyor.

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in ABD'nin Pensilvanya eyaletine bağlı Saylorsburg beldesinde dış dünyaya kapalı yaşamı ve örgütün faaliyetleri bölge halkında endişeye neden oluyor.

FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in, 1999'dan bu yana yaşadığı "Golden Generation (Altın Nesil)" isimli kampı Ross belediye sınırları içerisinde gözlerden uzak bir çiftlikte bulunuyor.

Bölgede yaşayan Amerikalı sakinler, FETÖ mensuplarının Saylorsburg beldesindeki gayrimenkul alımları, siyasilere yaptıkları bağışlar, yerel yönetimlerden sağladıkları ayrıcalıklar ve Gülen'in de yaşadığı kampın etrafındaki güvenlik önlemleriyle ilgili rahatsızlıklarını dile getirdi.

Belde sakinleri FETÖ kampıyla ilgili tedirgin

Bölgedeki Kostonbador çiftliğinin sahibi 72 yaşındaki David Bonser, AA ekibine FETÖ elebaşı Gülen ve kampıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Türk hükümetinin darbe girişimi nedeniyle yargılamak üzere Gülen’i geri istediğini duyduğunu belirten Bonser, “O çok büyük bir ihtimalle burada korunuyor.” dedi. FETÖ mensuplarıyla ilgili beldede rahatsızlık olduğunu dile getiren Bonser, “Evet, hakkında şikayetler var. En temel olanı, onlar bu kasabada çifte standart uyguluyor.” dedi.

FETÖ üyelerinin bölgeye yerleşmesiyle ilgili özel bir probleminin olmadığını kaydeden Bonser, “Benim için problem olan şey, bu insanların burada bir çeşit özel muamele görüyor olmaları” diyerek bölgedeki yerel yöneticilerin örgüt mensuplarına ayrımcılık yapmalarına tepki gösterdi.

Türkiye’de 15 Temmuz’da gerçekleşen FETÖ darbe girişimiyle ilgili yeterince bilgisi olmadığını belirten Bonser, ancak Gülen ve kampta yaşananlarla ilgili endişeleri bulunduğunu vurguladı.

“Bir şeyler dönüyor”

Bonser, “Tabii ki, tabii ki beni endişelendiriyorlar. Oradaki (Gülen’in) yerleşkesine gittim, baktım, dışarıda silahlı korumalar var. İçeri giremezsin. Niye? Ve o yerleşke hiç bir vergi ödemiyor çünkü dini bir kamp. Niçin? Ben burada birçok vergi ödüyorum. Ben vergi veren bir vatandaşım. Niye böyle olmak zorunda, niye bunu incelemiyorlar. Bir şeyler dönüyor ama ben bilmiyorum.” şeklinde konuştu.

Terör örgütü lideri biriyle komşu olmaktan tedirginliğini dile getiren Bonser, “Çeyrek mil ötede, dünya terörist lideri bir komşu ile yaşama ihtimali beni çok endişelendiriyor. Bu benim ispatlayabileceğim bir şey değil. Ama bütün haberlerde böyle geçiyor.” dedi.

“Bunlar Amerika’yı ele geçirmeye mi çalışacaklar”

Bölgeye son dönemde birçok FETÖ mensubunun yerleştiğine vurgu yapan Bonser, “Burada birçok Türk görüyorum, süpermarkette, sokakta. Onlar yerleşmek için gayrimenkul alıyorlar. Buna karşı olduğumu söylemiyorum ama bunlar Amerika’yı ele geçirmeye mi çalışacaklar, burada neler dönüyor? Ben endişeliyim. Ben Vietnam gazisiyim. Orada Vietnam’da insanlarla çalışmak zordu ama ben bunu yaptım. Burada bu insanlarla çalışamam, dillerini bile bilmiyorum.” ifadelerini kullandı.

FETÖ kampının bölgedeki varlığı nedeniyle kasabanın geleceğinden endişeleri olduğunu dile getiren Bonser, “ Zannediyorum bu değişiklik devam edecek. Annemden kalan bu toprakları elde tutmamız bile belki mümkün olmayacak.” diye konuştu.

Bölgede Hindu tapınağının da bulunduğuna işaret eden Bonser, “Hindular problem değil. Fakat bunlar (Gülenciler) tamamen farklı. Amcamın orada arazisi vardı, onu kamp için aldılar.” dedi.

FETÖ mensuplarının kiliseye gittiklerini anlatan Bonser, “Buraya ilk geldiklerinde, benim gittiğim kiliseye geliyorlardı. Yıllar önce, belki 20 yıl önce. Hatta kilisenin papazını, Hristiyanlığı öğretmek için Türkiye’ye bile davet ettiler.” ifade etti.

FETÖ kampından silah sesleri kuşkusu ve gece painball oyunu

FETÖ kampından zaman zaman atış sesleri duyduğunu ancak bunun silah sesi mi yoksa havai fişek mi olduğuna emin olamadığını söyleyen Bonser, “Sanırım otomatik silahları var orada. (Cebinde taşıdığı çakısını göstererek) Eğer oraya bununla girmeye çalışmış olsam, (gülerek) aklından bile geçirme.” şeklinde konuştu.

Bonser, FETÖ mensuplarının gece geç saatte kendi çiftliğinin yakınındaki bir alanda paintball oynadıklarını da kaydetti.

“İstediğini elde etmek için siyasetçilere para akıtıyor”

Kasaba yakınındaki Wind Gap bölgesinde yaşayan ve temizlik şirketi işleten John Favere de FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimini hatırlatarak kendi ülkesi için endişelerini dile getirdi. 

Fevere, “Onun (Gülen) hakkında olan endişem Türkiye’de olan darbe girişimi. Bu ülkedeki amacı ne? Bunu (darbe girişimini) burada da yapar mı? Ne kadar zaman alır? Türkiye’ye yaptığını da Amerika’da da yapar mı, endişem bu.” dedi.

FETÖ elebaşı Gülen’in takipçilerinin kasabada çok sık gayrimenkul alımları gerçekleştirdiğini belirten John Favere, örgütün Amerikalı siyasilere yaptığı bağışlara dikkati çekti. 

Favere, “Evet, kasabayı çok sık gerçekleştirdikleri gayrimenkul alımları ile ele geçiriyorlar. Ama esas nokta, o Amerika’ya ve siyasetçilere ne yapıyor, onlara ne ödüyor. Yönetimi kontrol etmek için bu para nereden geliyor? Sanırım onda çok para var ve istediğini elde etmek için siyasetçilere para akıtıyor. Sadece siyasetçiler değil, aynen darbe girişiminde olduğu gibi polis, kiliseler, üniversiteler vb. işi olduğu her alanı kontrol altına almak istiyor.” ifadelerini kullandı.