Dünya

Polonyalı Belediye Başkanı Adamowicz sahnede bıçaklandı

Yardım etkinliğinde sahnede konuşma yaptığı sırada bıçaklı saldırıya uğrayan Polonya'nın Gdansk kentinin belediye başkanı Adamowicz, hayatını kaybetti.

Polonya’nın batısında bulunan Gdansk kentinde belediye başkanı Pawel Adamowicz, Büyük Noel Yardım Orkestrası’nın düzenlediği etkinlikte konuşma yaptığı sırada bir kişi tarafından sahnede bıçaklandı. Korumalar hemen saldırganı etkisiz hale getirirken, etkinlik için toplanan kalabalık uzun süre olayı farketmedi ve eğlenmeye devam ettiler. 

Kalbine ve karın bölgesine çok sayıda bıçak darbesi alan Adamowicz, Gdansk Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. 

HAYATINI KAYBETTİ

Hastane doktorlarından Dr. Tomasz Stefaniak, daha önce yaptığı açıklamada, ameliyata alınan Adamowicz'in 5 saatlik müdahalenin ardından hayatta tutmayı başardıklarını, ancak durumunun hala kritik olduğunu söylemişti.

Kalbine ve karın bölgesine çok sayıda bıçak darbesi alan ve Gdansk Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan Adamowicz'in hayatını kaybettiği açıklandı. 

'SİYASİ ÖÇ ALMAK AMACIYLA'

Olayın ardından yakalanarak gözaltına alınan 27 yaşındaki saldırganın, daha önce banka soygunu gibi suçlardan sabıka kaydı bulunduğu ve saldırıyı "siyasi öç almak amacıyla" gerçekleştirdiğini söylediği kaydedildi.

Akli dengesinin yerinde olmadığı belirtilen saldırganın, geçmişte başka suç nedeniyle hapis cezası almasından Adamowicz'in Sivil Platform Partisini sorumlu tuttuğu aktarıldı.