Dünya

Rusya soruşturmasından Trump'ın menajerine hapis

Trump'ın eski menajeri, "Rusya soruşturması"  davası kapsamında 3 yıl 43 ay hapse çarptırıldı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ın seçim kampanyasında menajerliği üstlenen Manafort, geçtiğimiz günlerde Virginia'da bir davadan 47 ay hapis cezasının üstüne bugün Washington'da görülen başka bir davadan da 43 ay hapis cezası aldı.

Manafort, Rusya soruşturması bağlamında suçlanıyor. Manafort, soruşturmanın özel yetkili savcısı Robert Mueller ile iş birliği yapmayı kabul ettikten sonra soruşturma ekibine yalan söylemekle suçlanıyordu.

3 CEZA YOLDA

Manafort için ayrıca, New York'ta da 16 ayrı suçtan daha işlem başlatıldı. Manafort'un hakkındaki 11 sayfalık iddianame daha çok mortgage yolsuzluklarını içeriyor. Manafort bu davadan da ceza alırsa Trump'ın kendisini affetme şansı tamamen ortadan kalkacak.

ABD başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahale ettiği iddiası üzerine başlatılan ve özel yetkili savcıyla yürütülen soruşturma, Trump'ın seçim kampanyasında görev almış kimi isimlerin Rusya ile ilişkilerini incelemişti.

Savcı Mueller tarafından bu soruşturmada şimdiye dek suçlananlar Manafort'un yanı sıra eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn, Manafort'un yardımcısı Rick Gates ve kampanya sürecünde dış politika danışmanlığını yapan kişilerden George Papadopoulos oldu.

Trump, soruşturmada suçlanan ya da ceza alan şahısların fiilleri ile ne kendisinin ne başkanlık seçimlerinin arasında bir bağ olduğunu kabyl etmiyor. Rusya ile arasında herhangi bir gizli iş birliği olabileceği yönündeki iddiaları reddediyor.