Dünya

Rusya'da sigara tamamen yasaklanacak mı?

Rusya'da yapılacak bir düzenleme ile 2015'ten sonra doğan herkese sigara satışının tamamen yasaklanmasını tartışıyor.

Rusya Sağlık Bakanlığı, sigarayla mücadele radikal bir adım atmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Rus Bakanlık, 2015'ten sonra doğan kimseye hiçbir zaman sigara satmamayı içeren bir düzenleme için kolları sıvadığı öğrenildi.Eğer bakanlığın üzerinde çalıştığı bu düzenleme yasalaşırsa, Rusya sigaraya karşı düzenlemede bu derece radikal bir karara imza atan ilk ülke olacak.

NASIL UYGULANACAĞI ŞÜPHELİ

Uzun süredir sigaraya karşı toleranslı bir tutum izleyen ülke, 2013'ten itibaren düzenlemeleri katılaştırmıştı. Düzenlemeyle ilgili en büyük soru işaretleri ise uygulama kısmında ortaya çıkıyor. Düzenlemenin destekçileri bile, bütün bir jenarasyonu kapsayacak böylesine bir yasağın nasıl uygulanacağı konusunda şüpheleri var.

Uygulanabilirlik dışında akıllarda soru işaretleri oluşturan bir diğer durum da, kaçak tütün satışlarının artması. Hükümet, yasakla birlikte kaçak tütün satışlarının artması ve sigaranın karaborsaya düşmesi gibi durumların önüne geçmek için neler yapılabileceğini tartışıyor.

YASALAŞIRSA BUNU YAPAN İLK ÜLKE OLACAK

Konuyla ilgili konuşan Kremlin sözcüsü, düzenlenemenin birçok bakanlığın ortak çalışması ve kararıyla mümkün olabileceğini söyledi.

Avrupa'da sigara bağımlılığı oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri olarak gösterilen Rusya'da 2016 yılında sigara içenlerin oranı yüzde 10 azalmıştı. Yüzde 31 olarak gösterilen sigara bağımlılığı oranı, ülkenin yıllar sonra yakaladığı en düşük oran.

 • USD
  -0,32
  3,7861
 • EURO
  -0,42
  4,6672
 • ALTIN
  -0,37
  161,89
 • PETR
  0,23
  65,1700