Dünya

Sırbistan Genelkurmay Başkanı Dikovic'e vize reddi!

ABD, Sırbistan Genelkurmay Başkanı Dikovic'in vize başvurusunu reddetti.

Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vulin, ABD'nin, Sırbistan Genelkurmay Başkanı Dikovic'in vize başvurusunu reddettiğini açıkladı.

ABD'YE TOPLANTIYA GİDECEKTİ

Geçen ekim ayında ABD'de düzenlenen "Radikal Örgütlerle Mücadele" konulu genelkurmay başkanları toplantısına katılması planlanan Dikovic'in vize başvurusu, ABD'nin Belgrad'daki Büyükelçiliğince reddedildi.

ANLAM VERİLEMEDİ

Red nedeniyle ilgili büyükelçilikten bir açıklama yapılmazken, Sırbistan Savunma Bakanı Aleksandar Vulin, Dikovic'in vize başvurusunun reddedilmesine "anlam veremediğini" ifade etti.

Vulin, Dikovic'in Sırbistan Ordusu'nun gurur duyduğu cesur ve onurlu bir subay olduğunu vurgulayarak, hayatı boyunca yaşadığı hiçbir şeyin, vize alamamasına sebep olamayacağını savundu.

İKİ ÜLKE İLİŞKİLERİNDE KÖTÜ YANSIDI

ABD Büyükelçiliğinin Dikovic'e karşı tutumuna Sırbistan Ordusu'nda da anlam verilemediğini kaydeden Vulin, bu tür kararların iki ülke arasındaki askeri ilişkilere kötü yansıdığını ve iş birliğine katkı sağlamadığını kaydetti.

Savunma Bakanlığı da ABD tarafından red nedeniyle ilgili resmi açıklama beklediklerini ifade ederken, Dikovic'in daha önce birçok kez ABD vizesi aldığı hatırlatıldı.

 • USD
  0,07
  4,7300
 • EURO
  0,44
  5,4923
 • ALTIN
  -1,67
  194,63
 • PETR
  -3,77
  73,0800