Dünya

Sosyal Medya ve uyuşturucu bağımlıları aynı kişilikte mi?

Yeni bir araştırmaya göre, sosyal medyayı aşırı kullanan insanlar, uyuşturucu bağımlıları ve kumarbazlarla aynı karar verme özelliklerini sergiliyorlar.

Michigan Eyalet Üniversitesi'ndeki (MSU) araştırmacılar, yüksek sosyal medya kullanımı ile diğer bağımlılık türlerinde yaygın olarak bulunan riskli karar verme arasında bir bağlantı buldular.

Karar verme yetenekleri ile sosyal medya arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışma, sosyal medyanın ruh sağlığı üzerindeki etkisine dikkat çekiyor.

MSU'da yazar ve yardımcı doçent açıklamasında, “Gezegendeki insanların yaklaşık üçte biri sosyal medya kullanıyor ve bu insanların bazıları zamanının çoğunu bu sitelerde geçiriyor.” dedi.  

“Karar verme şekilleri çoğu zaman madde kullanımı bozukluğu olan kişilerle aynı özellikleri taşıyor. Bazen hatalarından ders almayı başaramıyor ve olumsuz sonuçlara sebebiyet veriyorlar. Daha önce hiç kimse bu davranışları aşırı sosyal medya kullanımıyla ilişkilendirmedi. Bu yüzden aşırı sosyal medya kullanıcıları ile madde bağımlıları arasındaki bu olası paralelliği araştırdık.”

'UYKU, SAĞLIK VE İLİŞKİLER ÜZERİNDE ETKİSİ VAR'

Araştırmalar, sosyal medyanın uyku, zihinsel sağlık ve hatta ilişkiler gibi şeyler üzerindeki etkilerine dikkat çekiyor. 

Büyük teknoloji şirketleri, kullanıcıların sosyal medyadaki zamanlarını daha iyi yönetmelerine yardımcı olacak önlemler getirdi.

Yakın zamanda Instagram, insanların uygulamada ne kadar zaman harcandığına dair günlük limitler koymalarını sağlamak için bir faaliyet panosunu başlattı.

Prof Meshi, “Sosyal medyanın bireyler için muazzam faydaları olduğuna inanıyorum, ancak insanların kendilerini çekemedikleri karanlık bir yanı var. Bu dürtüyü daha iyi anlamamız gerekiyor” dedi.