Dünya

Suriye zirvesinden çok önemli açıklamalar!

Soçi'deki 'kritik' Suriye zirvesi başladı. Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin katıldığı üçlü Suriye zirvesinde konuşan Putin önemli açıklamalar yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Soçi'de Sanatoryum Rus'taki Suriye konulu üçlü zirvesi saat 16.40'ta başladı. Suriye'nin geleceği için büyük önem taşıyan görüşme bugün Rusya'nın Soçi şehrinde başladı. Rusya'nın ev sahipliğinde yapılan zirveyle ilgili konuşan Putin, "Suriye'de siyasi uzlaşı için yeni bir aşamaya geldik" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da, "Bugün kritik kararlar alacağımızı düşünüyorum" açıklaması yaptı.

İŞTE TARİHİ ZİRVEDE YAŞANAN TÜM GELİŞMELER

ERDOĞAN: KRİTİK KARARLAR ALACAĞIZ

- Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu üçlü zirve Suriye'de akan kanın artık tamamen durması, yıllardır yaşanan trajedinin son bulması bakımından son derece önemlidir. Türkiye, Rusya ve İran'ın Suriye meselesinde yakın bir çalışma ortamı tesis etmelerinin müspet sonuçlarına dünya şahit olmuştur. Kalıcı siyasi çözüm için tüm taraflar katkı sağlamalı. Bugün burada kritik kararlar alınacağını düşünüyorum." dedi.

RUHANİ: İŞBİRLİĞİNDEN MEMNUNUM

- İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Suriye krizinin ilk günlerden itibaren tüm ülkeler tarafından yakından izlendiğini belirtti. Ruhani ayrıca DEAŞ'ın temel zemininin dökülmeye başladığının altını çizerken Suriye halkının zafere doğru ilerlediğini belirtti.

Ruhani, "Barış süreci konusunda iş birliğinden memnunum" ifadesini kullandı.

PUTİN: TAVİZ VERİLMELİ

- Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, görüşmenin başında yaptığı açıklamada Rusya, İran ve Türkiye'nin gösterdiği çabaların Suriye'nin parçalanmasını önlediğini vurguladı. Putin, "Suriye'de siyasi uzlaşı için yeni bir aşamaya geldik. Siyasi sürecin devam etmesi noktasında görüş alışverişi yapacağız. Suriyeliler arasında etnik ve mezhebi görüşmesi öngörülüyor" ifadelerini kullandı.

- Suriye'de teröristlere yönelik operasyonların tamamlanmak üzerine olduğunu kaydeden Putin, Rusya, İran ve Türkiye'nin çabaları sayesinde Suriye'nin parçalanmasının önüne geçildiğini ve yıllardır devam eden krizi sonlandırma konusunda gerçek bir şans doğduğunu belirtti.

- Soçi'deki görüşmeden sonuç alacaklarından emin olduğunun altını çizen Putin, "Suriye'nin yeniden inşası için kapsamlı bir ortak program hazırlamayı öneriyorum. Varacağımız anlaşmalar, Suriye'nin toprak bütünlüğünü pekiştirecek" dedi.

- Putin, Suriye'de anlaşma için Suriye hükümeti dahil tüm tarafların taviz ve imtiyazlarda bulunması gerektiğini söyledi.

- Bu arada Putin, milyonlarca sığınmacıya kapısını açan Türkiye'nin rolüne şu sözlerle değindi: "Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, sığınmacılarla ilgili esas yük Türkiye'nin omuzlarında. Milyonlarca Suriyeli Türkiye'de bulunuyor ve bu eşi benzeri olmayan bir durum."

 • USD
  0,36
  3,8496
 • EURO
  -0,05
  4,5150
 • ALTIN
  -0,05
  153,21
 • PETR
  -0,88
  64,1500