Dünya

Tayland'da mağarada mahsur kalan çocuklardan üzücü haber

Tayland'da bir mağarada mahsur kalan 12 çocuk ile 1 antrenörün kurtarılması çalışmalarına gönüllü olarak katılan bir dalgıç hayatını kaybetti.

Tayland'da, mağarada mahsur kalan 12 çocuk ve antrenörlerinin kurtarılması çalışmalarına katılan bir dalgıç yaşamını yitirdi. 38 yaşındaki eski Deniz Kuvvetleri mensubu Saman Kunan, çocukların maksur kaldığı odacığa oksijen tedariği görevinin dönüşü sırasında bilincini kaybetti.Kurtarma ekibinin diğer görevlileri Kunan'ı hayata döndüremedi.

2018/07/06/tayland.jpg

BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre Chiang Rai bölgesi vali yardımcısı Kunan'ın ölümü ile ilgili yaptığı açıklamada, "Görevi çocuklara oksijen sağlamaktı ama dönüş yolunda kendi oksijeni kalmadı." dedi. Deniz Kuvvetleri'ndeki dalgıçlık görevinden ayrılmış olan Kunan, kurtarma operasyona yardım etmek için gönüllü olarak katılmıştı.

 

BİRKAÇ GÜN SONRA YOĞUN YAĞIŞLAR BAŞLAYACAK

Öte yandan Tham Luan Mağaraları'nda mahsur kalan grubu kurtarmak için çalışmalar sürüyor. Ekipler, birkaç gün sonra başlaması beklenen yoğun yağışlar mağaradaki su seviyesini yükseltmeden önce kurtarma işlemini tamamlamak için zamana karşı yarışıyor. Kurtarma çalışmasını yürütenler, çocukları mümkün olan en güvenli ve kolay şekilde dışarıya çıkarmanın yollarını arıyor.

Mağaradaki su seviyesinin yükselmesiyle çıkış yollarının yeniden kapanacağı ve kurtarma çalışmalarının daha zor hale geleceği ifade ediliyor.

 • USD
  -0,31
  4,7910
 • EURO
  0,16
  5,6122
 • ALTIN
  0,43
  189,89
 • PETR
  0,55
  72,9900