Dünya

Trump ayarı kaçırdı "Bu b.k çukuru ülkeler"

Göçmen karşıtı söylemleriyle dikkat çeken ABD Başkan Trump işi hakarete vardırdı; "Bu b.k çukuru ülkelerden niye insan kabul ediyoruz?"

Adeta ırkçılığa varan göçmen karşıtı söylemleriyle dikkat çeken ABD Başkanı Donald Trump Haiti, Afrika ve El Salvadorlu göçmenlere hakaret ederek "Bu b.k çukuru ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz?" cümlelerini kullandı,

Washington Post gazetesi Trump'ın perşembe günü Oval Ofis'te göçmenlik politikasında yapılacak düzenleme konusundaki görüşmede sarf ettiği sözleri okuyucularına duyurdu. Olayın Cumhuriyetçi ve Demokrat Kongre üyelerinin birlikte hazırladığı göçmen politikası önerisini Trump ile tartıştığı sırada yaşandığı öğrenildi.

WASHİNGTON POST DUYURDU 

Washington Post'un (WP) konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara dayandırdırdığı haberine göre Trump görüşmede "Bu b.k çukuru ülkelerden niye bu insanları kabul ediyoruz?" dedi.

WP Trump'ın bu cümleyi Afrika ülkeleri, El Salvador ve Haiti'yi kast ederek kullandığını da belirttti. Trump ayrıca "Neden daha fazla Haitili'ye ihtiyacımız olsun. Onları dışarı çıkartın" ifadelerini de kullandı.

Trump'ın, Kongre üyelerine 'ABD'nin Norveç gibi ülkelerden gelen göçmenleri hoş karşılayacağını' söylediği de belirtildi. Trump çarşamba günü Norveç Başbakanı Erna Solberg ile görüşmüştü.

BEYAZ SARAY YALANLAMADI

Beyaz Saray haberlerin ardından Trump'ın hakaretamiz ifadelerini yalanlamadı. Beyaz Saray Sözcüsü Raj Şah açıklamasında "Washington'daki belirli siyasiler yabancı ülkeler için mücadele etmeyi tercih edebilir ancak Başkan Trump her zaman ABD'liler için mücadele edecek" dedi.

Açıklamada " Liyakata dayalı göçmenliğe sahip diğer ülkeler gibi, Başkan Trump, toplumumuza katkı sağlayabilecek, ekonomimizi büyütecek ve büyük ulusumuzu özümseyebilecek olanları kabul ederek, ülkemizi daha güçlü yapmak amacıyla kalıcı çözümler için mücadele ediyor. O her zaman, çalışkan ABD'lilerin yaşamını tehdit eden ve yasal yollarla ABD'de daha iyi bir yaşam isteyen göçmenlere zarar veren geçici, zayıf ve tehlikeli tedbirleri reddetti" dedi.