Dünya

Trump - Macron görüşmesinde gerginlik!

Fransa'ya gelen ABD Başkanı Donald Trump ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron arasındaki görüşmeler gergin başladı.

Birinci Dünya Savaşı'nı bitiren anlaşma olarak bilinen "Ateşkes Günü" anma etkinlikleri kapsamında Fransa'ya ziyarette bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile bir araya geldi. İkilinin görüşmesindeki başlıklardan biri de Türkiye'de Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçıoğlu'ydu. İki lider Suudi Arabistan'ın cinayete ilişkin daha fazla bilgi vermesi gerektiğini söyledi.  İki lider Suudi Arabistan'ın cinayete ilişkin daha fazla bilgi vermesi gerektiğini söyledi.

Cinayetin Ortadoğu'da daha fazla istikrarsızlığa neden olmaması gerektiğini belirten iki lider, cinayetin yansımalarının Yemen'deki savaşa çözüm bulmaya yardımcı olabileceği konusunda görüş birliğine vardı.

"ÇOK AŞAĞILAYICI..." 

Macron'un ABD, Çin ve Rusya'dan korunmak için Avrupa'nın kendi ordusunu oluşturması gerektiğini ileri sürmesi hakkında Trump, "Çok aşağılayıcı. Avrupa önce ABD'nin çok büyük bir şekilde destek verdiği NATO'ya olan borcunu ödemeli" ifadelerini kullanmıştı.

İki devlet başkanının eşleri Brigitte Macron ve Melania Trump ise birlikte bir öğle yemeğinde buluşacak. Öğleden sonra 1918'de ateşkesin imzalandığı, Rethondes'te Emmanuel Macron ve Angela Merkel arasındaki sembolik öneme sahip bir görüşme gerçekleşecek.

Öte yandan 80 ülke liderinin katıldığı Fransa'da 1. Dünya Savaşı'nın sona ermesinin 100. yıldönümü dolayısıyla düzenlenen anma töreninde Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Erdoğan temsil edecek.