Dünya

Türkiye'den Yeni Zelanda'daki cami saldırısına kınama

Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı saldırı düzenlendi. Siyasi isimler islamofobik saldırıları kınadı.

Yeni Zelanda’nın Christchurch kasabasında iki camiye düzenlenen silahlı saldırda 49 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda ise yaralı var. Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok siyasi yapılan bu saldırıyı kınayarak tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yapılan saldırıyı kınayarak İslam düşmanlığının toplu katliam seviyesine ulaştığını kaydetti ve ölenlere rahmet diledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bu saldırının islam düşmanlığında gelinen son nokta olduğu ifade etti. Kalın saldırıların sapık ve canice bir hal aldıını belirterek bütün dünyaya bunların durdurulması için çağrıda bulundu.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ise hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet yaralılarada şifa dileyerek bu fiili saldırının bir insanlık suçu olduğunu belirtti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yaptığı açıklamada İslamofobinin, nefret dilinin büyütülmesi karşısında çaresizliği kabul etmediğini belirterek, batılı ülkeleri ödevlerini yapmaya çağırdı.

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik de saldırıyı kınayan isimlerdendi. Çelik açıklamasında hayatını kaybedenlere rahmet diledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise bu saldırıda Batı'da büyüyen islam düşmanlığını körükleyen siyasilerin ve medya organlarının da büyük payı olduğunu söyledi.