Dünya

Türkiye dahil 8 ülkenin muafiyeti kalkıyor

Türkiye dahil 8 ülkenin İran yaptırımları muafiyetinin kaldırılacağı bildirildi. Financial Times’ın haberine göre, yaptırım muafiyeti 2 Mayıs’ta kalkacak.

Türkiye dahil 8 ülke üzerindeki İran yaptırımları muafiyeti kaldırılıyor. Financial Times gazetesi, ABD’nin Türkiye ile birlikte 8 ülkeyi İran yaptırımlarından muaf tutmayı sonlandıracağını yazdı. Söz konusu yazıda, Türkiye’nin İran’la yaptığı petrol anlaşmalarının iptali yolunda baskı altında kalabilecek ülkelerden biri olduğuna yer verildi.

FINANCIAL TIMES 8 ÜLKEDE YAPTIRIM MUAFİYETİNE SON VERİLECEĞİNİ YAZDI

İngiliz gazetesi, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun 2 Mayıs itibariyle 8 ülkenin İran’a yönelik yaptırımlardan muafiyetine son verileceğini açıklayacağını yazdı. Bu 8 ülkenin Çin, Japonya, Hindistan, Güney Kore, Tayvan, Yunanistan, İtalya ve Türkiye olduğu belirtildi.

İRAN ÜZERİNDEKİ BASKININ ARTIRILMASI HEDEFLENİYOR

ABD’nin bu kararıyla İran üzerindeki baskının artırılmasının hedeflendiği bildirildi. Haberde yazılana göre, İran’a yönelik yaptırımlardan bazı ülkelerin muaf tutulmasına son verilmesi kararı, petrol fiyatlarının yükseldiği döneme denk geldi. Petrol piyasasının böyle bir karar için uygun bir dönemde olduğuna değinilirken, Suudi Arabistan ve BAE ile müzakerelerin sürdüğü ve petrol üzerinde yaratılacak olumsuzlukların giderilmesine yardımcı olması bekleniyor.

ÇAVUŞOĞLU, AMBARGOLARIN YANLIŞ OLDUĞUNU ANLATACAĞIZ” DEMİŞTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, geçtiğimiz günlerde İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’le Ankara’da görüşmüş, görüşmeden sonra “ABD’ye bu ambargoların yanlış olduğunu anlatmaya devam edeceğiz” demişti.

TRUMP TWEET ATMIŞTI

Geçtiğimiz Kasım ayında da Trump, İran’a yönelik yaptırımları desteklemek adına, Twitter hesabından “sanctions are coming” (yaptırımlar geliyor) yazmış, Game Of Thrones dizisinin “winter is coming” (kış geliyor) repliğine atıfta bulunmuştu.

canlı tv

Daha Fazla Canlı Tv Kanalı için ziyaret ediniz.