Dünya

Tutuklanan Yunan askerlerin komutanları gitti!

Yunanistan, Türkiye'de tutuklu 2 askerinin bağlı bulunduğu mekanize birlik komutanı ile tümen komutanını sınır bölgesinden tayinlerini çıkardı.

İki askerin Türk tarafına nasıl ve hangi şartlar altında geçtikleri ile ilgili Yunan silahlı kuvvetlerinin başlattığı araştırma ve soruşturmalardan sonra üst rütbeli iki komutanın görev yerlerinin değiştirilmesi dikkat çekti.

SORUMLU KOMUTANLAR MIYDI?

Yunan Savunma Bakanlığı iki komutanın tayininin “önceden planlandığını” belirtse de Yunan basını ve siyasi çevreler, komutanların iki Yunan askerinin yakalanmasından sorumlu olabileceklerinden söz ediyor.

Yunanistan tutuklu askerler için istekte bulundu

Öte yandan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas’ın, Parlamento Dış Politika ve Savunma Komisyonu’na  kapalı kapılar ardında gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısından medyaya sızan haberlere göre, Türk makamlarından, Yunan askerlerinin cevap telefonlarının incelenmesi esnasında bir Yunan uzmanın da yer alması istenecek.

Kathimerini gazetesi ise söz konusu teklife ilişkin ilginç bir iddia ortaya attı. Gazete, bu durumda “Türklerin Yunan askerlerinin cep telefonlarana  “bir şeyler yüklenmesi” ihtimalinin ortadan kalkacağını iddia etti.