Dünya

Venezuela'da hayat durma noktasına geldi

Günlerdir süren elektrik kesintisi nedeniyle Venezuela'da günlük yaşam darbe aldı. Resmi tatil ilan edilen ülkede muhalefet protestoya hazırlanıyor.

Venezuela'da eçen hafta perşembe günü akşam saatlerinde kesilen elektrik, ülkenin hala bir kısmında yok. Elektrik kesintisi nedeniyle ilan edilen resmi tatil bugün de uzatıldı.

RESMİ TATİL UZATILDI

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ilk, orta, lise ve dengi okullar ile üniversiteler, devlet daireleri, fabrika ve alışveriş merkezleri hizmet vermemesine karar verdi.

KESİNTİLER SALDIRI KAYNAKLI

Venezuela İletişim, Kültür ve Turizmden sorumlu Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Rodriguez, kesintinin başladığı perşembe gününden beri elektrik sistemine 5 saldırı yapıldığını açıkladı. 

Rodriguez, saldırıların niteliğine ilişkin detay vermedi.

Maddi imkanları elverişli olan Venezuelalılar, elektrik erişimi olan otellere akın etti. Elektriği olmayan oteller ise kapandı. Makineye bağlı hastalar çok ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldı. Elektrik kesintisi nedeniyle Caracas'ın birçok mahallesine şebeke suyu da verilemiyor.

SÖZDE DEVLET BAŞKANI HALKI SOKAĞA ÇAĞIRDI

Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, başkanlığını yaptığı ve “yetkisi bulunmayan” Ulusal Meclis’teki (AN) konuşma yaparak, elektrik kesintisine karşı halka sokağa çıkın çağrısı yaptı.

Sokak sokak haraketi ile Maduro'yu düşürebileceklerini savundu.

Ayrıca hükümetin tanınmadığı ve devlet nezdinde bir yaptırım gücü bulunmayan AN’de dün görüşülen ve kabul edilen “Ulusal Acil Durum” kararnamesi 30 gün sürmesine karar verildi.