Dünya

Yeni Zelanda teröristinin silahının analizi

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde iki camiye saldırı düzenleyen 4 saldırgandan birinin kullandığı tüfeğin üstündeki yazılar dikkat çekti.

Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde iki camiye islamofobik terör saldırısı gerçekleştiren 4 teröristten birinin kullandığı uzun namlulu silahın üzerine ve şarjörüne yazdığı yazılar, nasıl bir Müslüman düşmanı olduğunu gözler önüne serdi.

2019/03/15/sds_16.jpg


Teröristin silahında yer alan isimler ve anlamları şu şekilde:

Kril alfebesi ile yazılmış olan Miloş Obiliç: Kosova Savaşı'ndan sonra Sultan 1. Murat’ı şehit eden Sırp asker.

Marco Antonio Bragadin: Kıbrıs’ı Osmanlı'ya karşı savunan Venedikli Komutan. Savaş sırasında esir düşen Türkleri katletmişti.

Janos Hunyadi: 2. Murat ve oğlu Fatih Sultan Mehmed’e karşı 2 defa Belgrad şehrinin Türkler tarafından alınmasını engelleyen Sırp Komutan.

Edward Codrington: İngiltere tarihinin en önemli Amirallerinden, 1827’de Navarin’de Osmanlı donanmasını tamamen yakmıştı.

Sebastiano Venier: Osmanlı'nın hezimete uğradığı, İnebahtı Deniz Savaşının kilit ismi olan Venedikli Komutan.

Ernst Rüdiger von Starhemberg: 1683’de Kahlenberg Muharebesinde Osmanlı’yı bozguna uğratmış generallerden birisi. Bu savaşın sonucunda İkinci Viyana Kuşatması sona ermiş ve Osmanlının Avrupa’dan geri çekilmesi başlamıştı.

Tours 732: Endülüs Emevilerilerin, 732 yılında Fransızlara karşı bozguna uğradığı ve Batı Avrupa’da İslamiyet’in yayılmasını durduran savaşın yapıldığı yer.

Viyana 1683: Osmanlının kaybettiği İkinci Viyana Kuşatması'nın tarihi.